Wywiady
0 razy skomentowano

The Telegraph: Ed Sheeran | 7/14

Dodany przez | 03/10/2014
 

Ed Sheeran odkrywa przed nami swój nowy album siedząc w pokoju studia RAK, słynnej fabryki hitów założonej w latach 70tych przez producenta i autora Mickey`a Mosta. Jest druga połowa marca i muzyk właśnie ukończył tworzoną z przerwami płytę zatytułowaną X.

Szef wytwórni płytowej zbiera na małej scenie niewielką grupę złożoną z przedstawicieli mediów i przemysłu muzycznego, na której bez zbędnych ceregieli pojawia się sam Sheeran. Jest pogodny niczym Tygrysek z Kubusia Puchatka – taką zresztą ma reputację. Wydaje się jednak być nieco przestraszony gdy nerwowo mierzwi włosy i ściska ramiona – nagrywanie tego albumu zajęło mu dużo czasu. Pochodzący z Suffolk 23-letni wokalista prezentuje wybrane piosenki jedna po drugiej. Pierwszą piosenką, która wydobyła się z ogromnych studyjnych głośników była stonowana ballada One, napisana w garderobie podczas tournee po Australii.To już ostatnia piosenka o pewnej osobie, która pojawiła się na pierwszej płycie, mówi Sheeran. Uważa on, iż One to dobry sposób by zamknąć tamten okres i tamten związek.

Następnym utworem jest pierwszy singiel zatytułowany Sing. Delikatnie mówiąc to dość „dziwna” piosenka. Brzmi jak połączenie One Direction i Justina Timberlake`a. Nie jest to aż tak zaskakujące, należy bowiem pamiętać, iż Sheeran jest płodnym twórcą i pisał piosenki dla tego rewelacyjnie sprzedającego się boy bandu, a singiel Sing jest wynikiem współpracy Sheerana z byłym producentem Timberlake`a – Pharellem Williamsem.

Następnie odtworzona została piosenka Don`t, która zapowiadana jest na drugi singiel. Utwór ten zrodził się z frustracji i w śmiały i bardzo szczegółowy sposób opisuje krótki seksualny związek z topowa artystką, która zdradziła piosenkarza z pewnym popowym wykonawcą. Dostanę za to jakieś gniewne maile, mówi to uśmiechając się smutno. Kolejna piosenka Afire Love opowiada o zmarłym dziadku artysty, irlandzkim Katoliku, który przez dwadzieścia lat zmagał się z chorobą Alzheimera. Sheeran kończył pisać tą piosenkę podczas jego pogrzebu.

Następnie Sheeran podnosi swoją gitarę i gra kilka utworów, zaczynając od I`m A Mess, którą napisał pod prysznicem. Podobnie jak Thinking Out Loud utwór opowiada o jego nowej dziewczynie Athinie Andrelos, z którą spotyka się od czterech miesięcy, a która to pracuje u Jamiego Oliviera. Śpiewa z zamkniętymi oczyma, palcami wystukując rytm na gitarze.

W końcu gra utwór Photograph, który określa jako swoiste „zabezpieczenie”. Jeżeli pozostała część albumu jest gówniana, to przynajmniej sprzedamy go dzięki tej piosence. To typowe stwierdzenie Sheerana, takie pokorne przechwalanki są niezawodną kombinacją. Ukazują zarówno ambicję i pewność siebie podwójnego zdobywcy Brit Award, a zarazem podminowują ten wizerunek i sprawiają, że patrząc na tego milusiego rudzielca ludzie mówią „ooooooo……” Na koniec ponownie słyszymy utwór Sing. W razie gdybyście już zapomnieli, to posłuchajcie go jeszcze raz….

I po robocie. Teraz Sheeran schodzi ze sceny żeby chwilę ze mną porozmawiać. Mówi mi, że Benedict Cumberbatch wystąpi w teledysku do piosenki Sing i zatańczy hip-hop. Artysta spokojnie przemierza salę wesoło przeskakując od stolika do stolika. Doprowadził do perfekcji tę konwersacyjną umiejętność, gdy przez ostatnie trzy lata przedzierał się przez dolne szczeble brytyjskiego cyklu koncertów akustycznych. Udoskonalił również tę umiejętność podczas pięćdziesięciu ośmiu koncertów supportując amerykańską trasę koncertową Taylor Swift, z którą napisał jedną piosenkę. Zagrawszy trzy wyprzedane koncerty w Nowojorskiej Madison Square Garden, mogącej pomieścić 18,200 tyś. widzów, w tym roku Sheeran uda się we własną trasę koncertową po Wielkiej Brytanii. Nieźle jak na dzieciaka z gitarą.

Dziewięć dni później ponownie spotkałem się z Sheeranem w Londynie, gdzie przez osiem lub więcej godzin udzielał wywiadów dla Japonii, Australii i całej Europy. Byłem jego ostatnim rozmówcą więc zapytałem, co jest dominującym tematem wszystkich wywiadów?Jak doszło do kolaboracji z Pharellem, odpowiada. To było kluczowe pytanie. Zapewne dlatego, że czegokolwiek się nie dotknie zamienia się w złoto, więc każdy chce o nim rozmawiać. Rozumiem to. Pytali też o Ricka Rubina. Oprócz piosenkarza śpiewającego Happy i Get Lucky na płycie x pojawia się również wybitny amerykański producent Rick Rubin, pracujący z każdym od Beastie Boys po Adele. To są dwa główne tematy, plus to czym się ostatnio zajmowałem.

Ostatnio artysta niezwykle intensywnie podróżował po Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii i Nowej Zelandii. Jako młody człowiek obyty z mediami społecznościowymi oraz świadomy swego międzynarodowego statusu Sheeran twierdzi, że reszta Europy nareszcie dogoniła rozrzewnioną bazę fanów na świecie. Sukces ten przypisuje piosence I See Fire, którą napisał do drugiej części Hobbita. Według serwisu Spotify piosenka ta była najczęściej przesyłaną ścieżką dźwiękową w sezonie 2013/2014, pokonując utwór Happy stworzony przez Pharella do filmu Despicable Me 2 i Let It Go z hitowego Frozen.

To było naprawdę dziwne, mówi sięgając po wyczekiwanego papierosa. Wszystkie piosenki, które u nas były hitami – Lego House, Give Me Love, A Team – w Europie nie osiągnęły nic. I nagle udaje się to piosence, po której nie spodziewasz się niczego wielkiego, śmieje się. Z tego co wiem to przez dwanaście tygodni utrzymywała się w pierwszej trójce w Niemczech, w których nigdy przedtem mi się to nie udało. Dziwne.

Jesteśmy dwa tygodnie od premiery albumu x, z którym wiążą się wielkie oczekiwania, zwłaszcza w USA i w Wielkiej Brytanii. W Stanach Sheeran zyskał na popularności dzięki współpracy z One Direction i z Taylor Swift. Czy zatem ten okres teraz to sztuczna wojna? Nie wiem, odpowiada zaciągając się w zamyśleniu. Na pewno radio i prasa będą bardzo cyniczne, więc to chyba wojna. Moi fani akceptują moją muzykę, dopóki jest wysokiej jakości. Natomiast radio i telewizja są zawsze bardziej niepewni. Więc walczymy o to, żeby ich przekonać.

Jaki jest cyniczny obraz Eda Sheerana? Teraz, zanim nowa muzyka ujrzy światło dzienne? Hmm, jestem akustycznym balladzistą, który śpiewa nastolatkom ckliwe piosenki o miłości. Co jest trafnym spostrzeżeniem kogoś, kto nie jest moim fanem. Uważam, że robię to dobrze, dlatego nigdy nie próbowałem od tego uciec. Ale ta płyta jest krokiem w przód. Pojawiają się tam nowe rzeczy, dzięki nim wyszedłem trochę poza swoją bezpieczną przestrzeń. Jego debiutancki album został nagrany gdy muzyk miał zaledwie siedemnaście lat i dużo podróżował wszerz i wzdłuż angielskiej sceny muzycznej. Ten album powstawał również podczas podróży, ale na większą skalę. Byłem jak gąbką – wsiąkałem wszystkie wpływy. Ten album to ja, który jak gąbka podróżuje po wszystkich stylach muzycznych gdy koncertuje w Stanach.

Również nowy teledysk, w którym wystąpić miał bardziej niż seksowny Cumberbatch jest dowodem na większe ambicje Sheerana. Aczkolwiek tak nie jest. Ta sprawa z Cumberbatchem, wzdycha spotkaliśmy się dwa razy na kolacji i bardzo chciał się w to zaangażować. Jego brytyjski agent zgodził się gdy rozmawialiśmy podczas gali rozdania Oskarów. Ale amerykański agent odwołał jego udział w ostatniej chwili.

Dlatego, że może to źle wpłynąć na jego poważny wizerunek aktorski? Co prawda Sheeran odpowiedział „nie”, ale wydawało się, że miał na myśli „tak”. Według mnie to światowej klasy aktor, następca Daniela Day Lewisa. Będzie kiedyś naprawdę wielki i jego amerykański agent uważa, że to nie będzie dla niego dobre posunięcie. I szczerze mogę przyznać, że trochę się z nim zgadzam. Ale to właśnie było w tym najlepsze – móc zobaczyć tak świetnego aktora w zabawnej roli, tańczącego hip-hop. Po miesiącu, w poniedziałek 5 maja znów spotykam Sheerana. Aby uczcić dzisiejsze wydanie pierwszego singla z nowego albumu Ed dwoi się i troi. Zaczyna dzień od malutkiego koncertu w Ipswich, kończy głośnym koncertem w Dublinie, a pomiędzy występami gra dla 1,400 rozwrzeszczanych, w większości nastoletnich, dziewczyn w klubie Koko w londyńskiej dzielnicy Camden.

Niemal jak postać z kreskówki skacze od jednego pedału gitarowego do drugiego, potęguje swój głos zapętlając wokale, akordy i wystukiwane dłonią rytmy. Jest z niego niezły showman. To kolejna umiejętność, którą doskonalił od nastoletnich lat. Jego ojciec historyk sztuki i matka jubilerka od początku sprzyjali jego rodzącej się miłości do muzyki. Jego dwa lata starszy brat Mat również jest czynnym muzykiem i tworzy ścieżki dźwiękowe do filmów przyrodniczych. Ale jego droga do muzyki wiodła przez uczelnie jak Guildhal czy też Royal coś tam muzyki….

Sheeran przyznaje, że w szkole nie mógł się skupić… Mój tato zawsze miał mi za złe, że nie przykładam się bardziej do nauki. Ale to nie w tym był problem – po prostu nie widziałem sensu, żeby przykładać się akurat do tych konkretnych przedmiotów. Jak tylko odkryłem muzykę, zacząłem się starać. Ale kiedy uczysz dzieciaki geometrii i nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie „Czy kiedykolwiek mi się to przyda?” …Pewne rzeczy po prostu wydawały się bezsensowne, więc nigdy tak naprawdę się do nich nie przykładałem. Seeran opuścił dom w wieku 17 lat żeby wieść życie noszącego plecak ulicznego artysty. Przez trzy lata był praktycznie bezdomny, sypiając na kanapach u znajomych poznanych w barach i klubach. Kiedy wreszcie udało mu się podpisać kontrakt płytowy w 2011 roku, kupił dom w Suffolk, a pół roku temu kupił następny w południowym Londynie. W żadnym jednak nie przebywa zbyt długo.

Jego wędrowny styl życia nie jest tylko pozostałością po dawnych nawykach. Jego drugi krążek mógł ujrzeć światło dzienne już w 2012 roku, ale artysta postanowił przesunąć premierę o osiemnaście miesięcy, by móc skoncentrować się na podbijaniu Ameryki. To był priorytet dla tego zatwardziałego muzyka. Dlaczego odniesienie sukcesu w Ameryce było dla niego tak ważne? Cóż….. nie wiem. Po prostu musiałem to zrobić. Z natury jestem bardzo ambitny i kiedy widzę, że innym się udaje to podwójnie mnie to motywuje. Kiedyś myślałem, że Ameryka to taki nieosiągalny skarb zdobyty tylko przez zespół Coldplay. Ale potem, gdy Adele wywarzyła drzwi i sukces odnieśli także One Direction oraz Mumford & Sons pomyślałem: to nie tylko jest możliwe, ale inni już to robią. Więc musiałem tam pojechać.

Zdaje się, że muzyk odczuwa ulgę ze zbliżającej się premiery x. Przyznaje, że w pewnym momencie pod koniec zeszłego roku zaczął wątpić, czy płyta w ogóle ujrzy światło dzienne. Trasa koncertowa dobiegła końca a Sheeran poczuł, że brak mu wytyczonego celu. Zdecydował, że płyta wyprodukowana w całości przez Ricka Rubina nie jest dla niego odpowiednia, przynajmniej na razie. To byłoby super przy trzecim albumie…. Ale nie pasowałoby do popowego radia, a ja wciąż jestem w tym temacie. A więc odłożył kilka piosenek na półkę i zaczął pracować nad nowymi. Potem na początku roku poznał Athinę, która zainspirowała go do napisania I`m A Mess i Thinking Out Loud – album został ukończony. To najwierniejszy opis ostatnich trzech lat mojego życia, przyznaje. Pełen wzlotów i upadków.

Sing jest świetnym wyborem na singiel promujący drugi krążek, ale sam Sheeran przyznaje, że długo się nad tym zastanawiał. W pewnym momencie tej piosenki nie było nawet na płycie. Obawiano się, że przywykłe do ckliwych ballad nastolatki będą zaniepokojone tak energetycznym utworem. Na szczęście dzięki wielu kontaktom Sheeran miał kilka gwiazd po swojej stronie. Elton John przyszedł do biura posłuchać albumu, mówi. Edem opiekuje się impresariat Eltona Rocket. Następnie puścił Eltonowi piosenkę Sing i przedstawił ją jako projekt na przyszłość – miał w planach nagranie całego albumu z Pharellem. „Elton powiedział „będziesz szaleńcem jeśli nie umieścisz tej piosenki na płycie. To Twój pierwszy singiel.”I tak ten pomysł pojawił się w mojej głowie. Potem poszedłem na kolację z Pharellem, było to jakiś miesiąc temu…

Pharell, podobnie jak Tylor Swift, uznał Sing za świetne otwarcie albumu. Tylor powiedziała, że będę szalony jeśli jako pierwszy singiel wypuszczę One. Mówiła, że ten utwór co prawda nie znudzi ludzi, ale ich usatysfakcjonuje. „A Ty przecież chcesz, żeby ludzie gadali. Kiedy usłyszą Sing, to albo ją pokochają, albo znienawidzą, ale na pewno będą o niej mówili”.

Można by powiedzieć, że Sheeran lubi chwalić się znajomością ze sławnymi ludźmi. Ale uchodzi mu to na sucho, ponieważ on naprawdę się z nimi przyjaźni i współpracuje na polu artystycznym i biznesowym. Podejrzewam, że będąc muzycznym świrem jest w nim jakaś część, która wciąż nie może uwierzyć, że ma w numerach szybkiego wybierania Eltona, Taylor i Pharella. Tymczasem ten ignorujący modę człowiek czynu jest również pisarzem do wynajęcia. Pisał już dla Swift i One Direction, pisał lub pisze dla byłych gwiazd Disneya Hilary Duff i Demi Lovato, dla nowego boy bandu Rixton, dla londyńskiej soulowej piosenkarki Jessie Ware, dla zespołu Rudimental, dla amerykańskiego tytana stylu R&B Ushera, dla holenderskiego młodzieżowego DJ`a Martina Gariixa

Grupa artystów, którzy chwalą Sheerana za jego umiejętności i ambicje jest niezwykle różnorodna. A tymczasem, po krótkim związku z Ellie Goulding sam wyswatał swojego przyjaciela Johnny`iego McDaida, z północno irlandzkiej grupy Snow Patrol z aktorką występującą kiedyś w serialu Przyjaciele Courtney Cox. Spotykają się i podobno nawet się zaręczyli. Tylor i Elton to jedyne dwie osoby, którym puszczam swoją muzykę i których rad słucham. Taylor jeszcze ani razu się nie pomyliła. Więc puściłem jej każdą piosenkę jaką napisałem z myślą o tej płycie. A jak jej się podobała Don`t? Powiedziała, że cieszy się, że nigdy mnie nie wkurzyła. A jak według niego zareaguje to Ellie Goulding? Nie wiem, odpowiada nonszalancko. A ty jak myślisz?

Myślę, że będzie zła. Nawet jeśli piosenka nie opowiada o niej – a w branży plotkuje się, że tak – to i tak wiele osób pomyśli, że to o niej. Myślę, że wielu ludzi sądzi, że to Taylor. Rozmawiałem wczoraj z magazynem Q i facet był przekonany, że chodzi właśnie o nią. Tym drugim jest, według plotek, członek One Direction, nieuleczalny kobieciarz Harry Styles. Nie, zaprzecza Ed. Ale jeżeli chodzi o rzeczoną kobietę, to została o tym uprzedzona. Powiedziałem tylko: dla Twojej informacji, jest pewna piosenka. Ona na to „spodziewałam się togo”. To przez tę sytuację, wiesz wcale nie kłamałem. To cała prawda. Właściwie, to cofnąłem się przed powiedzeniem paru rzeczy. Ale dla mnie ta piosenka wyrównuje rachunki. A to, że bohaterka pozostanie anonimowa jest naprawdę dobre. Napisałem o tym piosenkę i zamknąłem temat.” Uśmiecha się. A więc jest to katharsis w formie piosenki, która jest nie tylko zemstą i singlem, ale i częścią kampanii marketingowej słuchawek Beats?

Na to wygląda. Nie chowam urazy, mam to już za sobą. Pogodziłem się z sytuacją. Ale wtedy była dość obraźliwa i chyba czułem potrzebę wyrażenia tego. To nie jest już ckliwa ballada dla nastolatek…. Taa…. o kurde… to nie jest pierwszy i jedyny raz kiedy o tym mówię? Czy myślisz, że więcej ludzi dojdzie do tego samego wniosku co Ty?, mówi z przejęciem. Ale nadal jestem blisko związany z  Harrym i to nie miało z nim nic wspólnego. Na koniec dnia Ed Sheeran wie, jakim artystą pragnie być. Mimo wielu sławnych przyjaciół, wciąż jest chłopakiem z sąsiedztwa. Przyznaje, że tam jest jego serce i to tamtejsi fani napędzają mu sprzedaż.

Nie należy postrzegać swojej kariery, tak jak przedstawiają ją tabloidy. Prawdziwi ludzie, którzy kupują moje płyty to Jenny ze Stoke lub Jasmine z Glasgow. Prawdziwi, rozsiani po całym kraju. Dlatego nigdy nie zwracam uwagi na opinie w brukowcach, bo tak naprawdę nie wpływa to na życie na prowincji, a to tam ludzie kupują płyty. Ale jest coś, co nie daje spokoju niczym niezachwianemu pozytywnemu nastawieniu Sheerana. Mam nadzieję, że ta piosenka nie wywoła ostrego sprzeciwu… mówi, lekko marszcząc brwi.

Źródło: www.telegraph.co.uk


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796
Dodaj komentarz jako pierwsza osoba!
 
Odpowiedz na komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 

    Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Pozostaw odpowiedź 
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796