Rubryki
0 razy skomentowano

Usłysz Historię | Francja (2004–2014)

Dodany przez | 28/04/2015
 

Deprecated: Non-static method itVideo::_video_id() should not be called statically in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/functions/shortcodes/video.php on line 143

Deprecated: Non-static method itVideo::_video_id() should not be called statically in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/functions/shortcodes/video.php on line 143

Deprecated: Non-static method itVideo::_video_id() should not be called statically in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/functions/shortcodes/video.php on line 143

Deprecated: Non-static method itVideo::_video_id() should not be called statically in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/functions/shortcodes/video.php on line 143

Deprecated: Non-static method itVideo::_video_id() should not be called statically in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/functions/shortcodes/video.php on line 143

Jubileuszowy 60. Konkurs Piosenki Eurowizji rozpocznie się już niebawem w stolicy Austrii. Zanim jednak wzrok całej Europy skieruje się na Wiener Stadthalle, na naszym portalu pojawi się mnóstwo artykułów traktujących o historii ESC, tegorocznych uczestnikach oraz naszych przewidywaniach co do tego, jakie pozycje zajmą oni w obydwu półfinałach i – co najważniejsze – wielkim finale!

Serii Usłysz Historię oraz rubryce Good Evening Europe patronuje www.eurowizja.org, czyli oficjalny serwis internetowy Polskiego Stowarzyszenia Fanów Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE Polska)

Kolejne epizody serii Usłysz Historię, którą będę miał przyjemność Wam czytelnikom przedstawić, są ukłonem w stronę wszystkich sympatyków konkursu, którzy chcieliby odświeżyć swoją wiedzę na jego temat, jak i tych, dla których Eurowizja jest mało znanym i pociągającym fenomenem, a chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Swojej subiektywnej ocenie poddam aż 47 krajów, które w ciągu ostatnich 10 lat wysyłały swoich reprezentantów na poszczególne edycje największego show w Europie. Zaprezentuję tutaj zarówno swoich faworytów, jak i piosenki, które wzbudziły moje szczerze zdziwienie lub politowanie. Wszystkie analizy są oparte na stworzonym przeze mnie na potrzeby tej serii rankingu, w którym przeanalizowałem całą pulę 439 utworów pod kątem warstwy melodycznej, wokalnej i tekstowej, show, jakie mieliśmy okazję podziwiać na scenie, oraz ogólnej jakości występów podczas konkretnych półfinałów i finałów. Moją listę 100 najlepszych utworów zaprezentuję oczywiście w osobnej serii już niebawem!

A w tej chwili rozpoczynamy naszą wędrówkę w bogatej historii, jaką dysponują na Eurowizji, od Trójkolorowych, czyli Francji.

Czym byłaby Eurowizja bez Francji? Bez wątpienia uboższym muzycznie wydarzeniem. Kraj ten jest jednym z siedmiu nacji, które wzięły udział w pierwszej historycznej edycji tego konkursu w 1956 roku. Od tej pory Francuzi opuścili rywalizację jedynie dwukrotnie (1974, 1982), więc na swoim koncie mają 57 występów. Idąc dalej, wśród podanej liczby uczestnictw – pięć z nich zakończyło się ich tryumfem (1958, 1960, 1962, 1969, 1979), pięciokrotnie trafiali na drugą lokatę (1956, 1957, 1976, 1990, 1991), a aż siedmiokrotnie stawali na najniszym stopniu podium (1959, 1965, 1967, 1968, 1978, 1979, 1981). Na tle tej imponującej historii ostatnie dziesięć lat jawi się jako spore rozczarowanie. Dla przeważającej liczby występów (dokładnie siedmiu) przygoda z finałem zakończyła się pozycją w tzw. ogonie, czyli na lokatach pod koniec drugiej dziesiątki (19) do tych w trzeciej (22, 23, 26). Najlepiej na przestrzeni tego czasu wypadła, zaproszona specjalnie w celu podniesienia swojego kraju z kolan, Patricia Kaas, która z utworem Et s’il fallait le faire zajęła w Moskwie ósmą lokatę, zgarniając 107 oczek.

Angunn – Echo (You & I) (2012) | Oficjalny Teledysk

Można śmiało powiedzieć, że Echo (You & I) jest znakomitą wizytówką Eurowizji, której doświadczyliśmy w Baku. Czy to komplement? Zdecydowanie nie. Piosenka Angunn była tak słaba, jak organizacja tego wydarzenia przez Azerbejdżan (zarówno od strony wizualnej, technicznej, jak i czysto muzycznej). Niezrozumiała, pozbawiona wszelkiej naturalności i generyczna do bólu melodia była tylko wierzchołkiem góry lodowej, na której musiał rozbić się każdy szanujący choć trochę swój gust muzyczny fan ESC. Tragicznie wyglądał tekst, absolutnie przeciętnie wypadła sceniczna prezentacja (nie wspominając już z osobna o teledysku). Jedynie śpiew wokalistki przebijał się przez marazm tego dołującego obrazka, jaki został nam zaserwowany, jednak w porównaniu z wersją studyjną to też nie było nic wyjątkowego. Reasumując, dwudziesta druga pozycja to w moim poczuciu wartości i tak spory prezent od publiczności głosującej tamtego wieczora, i jak wielokrotnie broniłem kompozycji francuskich, tak tutaj cierpkie słowa są jak najbardziej zasłużone. Muzyczna żenada.

Twin Twin – Moustache (2014) | Oficjalny Teledysk

Analizując sporządzone przeze mnie statystyki, wysnułem dosyć ciekawy wniosek, że los Twin Twin jest wyjątkowo analogiczny do tego, który spotkał siedem lat wcześniej grupę Les Fatals Picards. Obydwie piosenki bardzo przyjemne w odbiorze, chwytliwe i w pełni tego słowa znaczenia eurowizyjne (czyt. zdecydowanie nie ambitne, za to idealnie skrojone do tupania nóżką oraz podśpiewywania refrenu po pierwszej minucie). Obydwie w większym (LFP) lub mniejszym (TT) stopniu zawiodły podczas prezentacji na żywo, otarły się o kicz i dorobiły się sporego grona zaciekłych krytykantów. Jednak bazując na statystykach, więcej krzywdy wyrządzono zeszłorocznym reprezentantom Francji. Do dzisiaj nie rozumiem, dlaczego ta piosenka wylądowała na ostatnim miejscu w finale (w puli były propozycje dużo gorsze), kiedy na zdrowy rozsądek powinna spokojnie osiąść w połowie drugiej dziesiątki. Niezbadane są wyroki publiczności, która tutaj zbyt wrogo i poważnie podeszła do prostej, zabawnej i tanecznej piosenki. Zmarnowany potencjał!

Amaury Vassili – Sognu (2011) | Oficjalny Teledysk

To prawdopodobnie najpoważniejsza muzycznie propozycja, na jaką postawiła Francja w omawianym przeze mnie okresie. Amaury, jak na śpiewaka operowego przystało, wykonał znakomicie zaaranżowaną balladę w języku korsykańskim. Przepiękny w skali wokal oraz zapierająca dech w piersiach prezentacja sceniczna (zarówno tło za wokalistą, jak i dym) nadały temu utworowi to, bez czego nie da się osiągnąć sukcesu na Eurowizji – niezapomnienie. Oczywiście, nie każdy lubuje się w takiej stylistyce i to wyjaśnia całkiem niezłą na tle kolegów i koleżanek (jednak dalej niepowalającą na kolana) piętnastą lokatę w finale. Lubię do tej propozycji powracać dzięki temu, że nie została umoczona w patosie (na który tak bardzo się skarżyłem i będę skarżyć jeszcze wielokrotnie) i wątpię, aby coś się zmieniło. Solidna propozycja.

Jonatan Cerrada – À Chaque Pas (2004) | Oficjalny Teledysk

Druga lokata to powrót do mniej ambitnych brzmień – jednak utrzymanych na bardzo akceptowalnym poziomie. Piosenka Jonatana Cerrady, jak na 2004 rok i ogólny poziom konkurentów, imponowała zdrowo dobraną proporcją między melodią a wokalem. Nie było tutaj przypadkowości i choć ta ballada miała to do siebie, że mogła miejscami wydawać się zbyt stateczna i zbyt niejednoznaczna w tym, dokąd dąży – to jednak mogła się podobać. To przeświadczenie zresztą umacniało się z upływem kolejnych sekund. Niezrozumiałe wydaje się więc tylko to, skąd został zaczerpnięty pomysł na dosyć ekscentryczną prezentację sceniczną (niewynikającą za bardzo z żadnego czynnika), która piosence tylko zaszkodziła, a nie pomogła. Tak czy siak Paryż przywitał ponownie artystę bardzo szybko i kolejna okazja została pogrzebana.

Sébastien Tellier – Divine (2008) | Oficjalny Teledysk

Najwłaściwszym słowem, jakim mogę podsumować propozycję, którą Francja zaszczyciła publikę w Belgradzie, jest: cool. Wszystko w tej znakomitej propozycji było nieprawdopodobnie luźne, dowcipne i sympatyczne. Zaczynając od brodatego chóru (kobiety tutaj miały zarost, zanim to stało się popularne!), który świetnie zsynchronizował się z zaraźliwie przebojową i chwytliwą melodią, a kończąc na głównym bohaterze (czyli eurowizyjnym odpowiedniku Jezusa Chrystusa), który sakramencko dobrze wykonał swoją wokalną powinność, a przy okazji w ciągu trzech minut wjechał na scenę samochodzikiem, śpiewał po wciągnięciu sporej dawki helu z balonika i imitował ruchy Elvisa Presleya… Jak to mogło się nie spodobać i nie wywalczyć miejsca w Top 5!? Z przykrością stwierdzam po raz kolejny w tym cyklu, że nie mam bladego pojęcia i głośno zastanawiam się nad tym, czy jeszcze będzie kiedyś szansa, by ponownie zwerbować Telliera do krainy Konkursu Piosenki Eurowizji. Jeśli ten ruch miałby się wiązać z tak fenomenalną dawką charyzmy i muzycznej przyjemności, jak w przypadku Divine, to równie dobrze mógłby zostać francuskim odpowiednikiem Valentiny Monetty, czyli… powracać co rok!

Dziękuję serdecznie za lekturę i przy okazji zapowiadam, że kolejny tekst będzie dotyczyć najtrudniejszego do oceny kraju…, czyli naszej ojczyzny. Zapowiada się ciekawie? Na to liczę i dziękuje za dotychczasowe wsparcie!

Spodobał Ci się ten tekst? Udostępnij go swoim znajomym w serwisach społecznościowych wraz hashtagiem #sugee (skrót od nazwy naszego portalu oraz tego działu SoundUniverse Good Evening Europe) 


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796
Dodaj komentarz jako pierwsza osoba!
 
Odpowiedz na komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 

    Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Pozostaw odpowiedź 
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796