Rubryki
3 razy skomentowano

UK Charts: Notowania z 20/10/13

Dodany przez | 23/10/2013
 

Nie ma weterana nad Johna Newmana!

The UK Singles Chart

Z 1. miejscem na The UK Singles Chart po 1 tygodniu żegna się Miley Cyrus z singlem Wrecking Ball, który widnieje obecnie na pozycji 2. Również na 1 tygodniu zakończył swój pobyt na szczycie singiel We Can’t Stop, który w sierpniu br. przyniósł Cyrus pierwszą w karierze wizytę na czele brytyjskiej listy sprzedaży singli.

Spadek Wrecking Ball pozwolił formacji OneRepublic powrócić na szczyt z singlem Counting Stars2 tygodnie temu Counting Stars jako pierwszy utwór zespołu (nie udało się to nawet Apologize) wdrapało się na szczyt singlowego zestawienia i spędziło na nim 1 tydzień. Wówczas piosenka rozeszła się w nakładzie 67 880 kopii. Obecnie powrót na 1. miejsce stał się faktem dzięki tygodniowej sprzedaży równej 65 981 kopii. Warto podkreślić, że powroty na 1. miejsce nie zdarzają się na The UK Singles Chart zbyt często. W bieżącym roku z taką sytuacją mamy do czynienia po raz drugi (wcześniej na 1. miejsce po 2-tygodniowej absencji wskoczył ponownie utwór Blurred Lines Robina Thicke i jego dwóch towarzyszy). Rok 2012 przyniósł 3 powroty na szczyt, a 2011 – 2.

Najwyżej notowana nowość w zestawieniu, a jest nią grany już przez niektóre polskie radiostacje kawałek Juliet znacznie bardziej rozpoznawalnej w Wielkiej Brytanii niż w Polsce 4-osobowej grupy Lawson, pojawia się na miejscu 3. Jest to piąty singiel Lawson notowany w top 10. Tak samo wysoko zaszedł na liście singiel Taking Over Me, dochodząc do miejsca 2.

Nowe w top 10 są ponadto: utwór Rap God Eminema (#5), singiel Afterglow DJ-a Wilkinsona (#8) z bardzo pomysłowym teledyskiem oraz Change Your Life Iggy Azalea i T.I. (#10). Dla Wilkinsona jest to pierwsza wizyta w czołowej dziesiątce, podobnie jak dla Iggy Azalea.

Swoją pozycję sprzed tygodnia poprawia James Blunt, którego Bonfire Heart awansuje z miejsca 6. na 4. Na tej samej pozycji, tyle że 6 lat temu, znalazł się singiel 1973. Wyżej niż Bonfire Heart 1973 plasował się jedynie flagowy hit Blunta – You’re Beautiful (#1).

Odwrotny niż Bonfire Heart kierunek obrała za to inna nowość sprzed tygodnia, tj. singiel Johna NewmanaCheating. Już debiut pod koniec pierwszej dziesiątki zwiastował, że wybór nowego singla być może był nieco niefortunny, jeśli wziąć pod uwagę, ile udało się Newmanowi zdziałać z wypuszczonym na wakacje Love Me Again. Skoro w drugim tygodniu na liście Cheating nie ma już nawet w top 20 (#22), mówienie o sukcesie sprzedażowym tego utworu byłoby zatem pewnym nadużyciem, zwłaszcza że niewiele niżej (#26) plasuje się wspomniane Love Me Again, które wydano przecież wieki temu (16 tygodni temu)…

W swojej ojczyźnie nie udaje się przebić Alex Hepburn. Jej singiel Under, który zdążył już zdobyć niemałą popularność we Francji, Belgii, krajach niemieckojęzycznych i w Polsce, miał przed tygodniem swoją premierę na Wyspach, lecz nie załapał się do top 100.

Poza top 100 brytyjskiej listy singli znalazły się również mające premierę tydzień temu single: Armin van Buuren feat. Cindy Alma Beautiful Life, Lissie Sleepwalking, Miles Kane Better Than That czy Pearl Jam Sirens.

Szansę na pojawienie się w następnym notowaniu mają z kolei m.in. single: James Arthur You’re Nobody ‚Til Somebody Loves You, Lorde Royals, Showtek feat. We Are Loud & Sonny Wilson Booyah i Union J Beautiful Life.

Notowanie z 20/10/2013 – top 40:

1. OneRepublic Counting Stars
2. Miley Cyrus Wrecking Ball
3. Lawson Juliet (nowość)
4. James Blunt Bonfire Heart
5. Eminem Rap God (nowość)
6. Katy Perry Roar
7. Eminem Berzek
8. Wilkinson Afterglow (nowość)
9. Conor Maynard R U Crazy
10. Iggy Azalea feat. T.I. Change Your Life (nowość)
11. Jason Derulo feat. 2 Chainz Talk Dirty
12. Drake feat. Majid Jordan Hold On, We’re Going Home
13. The Vamps Can We Dance
14. The Saturdays Disco Love
15. Avicii feat. Salem Al Fakir You Make Me
16. Ben Pearce What I Might Do
17. Ellie Goulding Burn
18. Macklemore & Ryan Lewis feat. Mary Lambert Same Love
19. Chase & Status feat. Moko Count On Me
20. Justin Bieber All That Matters (nowość)
21. Avicii feat. Aloe Blacc Wake Me Up!
22. John Newman Cheating
23. Ylvis The Fox
24. Passenger Let Her Go
25. Cher I Hope You Find It (nowość)
26. John Newman Love Me Again
27. Lana Del Rey vs Cedric Gervais Summertime Sadness
28. Robin Thicke feat. Kendrick Lamar Give It 2 U
29. Klangkarussell feat. Will Heard Sonnentanz (Sun Don’t Shine)
30. Miley Cyrus We Can’t Stop
31. Christina Perri A Thousand Years
32. Demi Lovato Skyscraper
33. Robin Thicke feat. T.I. & Pharrell Williams Blurred Lines
34. Jason Mraz I Won’t Give Up
35. Jessie J It’s My Party
36. Dizzee Rascal feat. will.i.am Something Really Bad
37. Nelly feat. Nicki Minaj & Pharrell Williams Get Like Me
38. Jay Z feat. Justin Timberlake Holy Grail
39. Don Broco You Wanna Know (nowość)
40. London Grammar Strong

Więcej informacji na temat powyższego notowania znaleźć można na stronie The Official Charts Company.

 

The UK Albums Chart

Po ubiegłotygodniowym dublecie Miley Cyrus (1. miejsce zarówno na liście dedykowanej singlom, jak i tej podsumowującej sprzedaż albumów) pozostało jedynie wspomnienie. Cyrus nie tylko osunęła się na liście singli z utworem Wrecking Ball, ale ten sam los spotkał także jej najnowszy longplay Bangerz, z taką jednak różnicą niż Wrecking Ball osunęło się minimalnie, bo na miejsce 2., a Bangerz dotknął wyraźniejszy spadek – na miejsce 7.

Debiut Bangerz szczycie poprzedniego notowania zapewniła temu albumowi sprzedaż w sile 30 759 kopii (dla porównania: lepiej w tygodniu premiery sprzedał się np. album mniej przecież na ten moment rozpoznawalnego tria Haim, Days Are Gone – 37 005 kopii, co dało temu tytułowi 1. miejsce w notowaniu z dnia 6 października br.). Tym razem lider zestawienia albumowego nie zebrał 30-tysięcznego nakładu (29 756 kopii). Za to udało mu się prześcignąć wydawnictwa większych od siebie muzycznych postaci. O kim mowa?

Na 1. miejscu The UK Albums Chart pojawia się Tribute, czyli debiutancki album Johna Newmana, który do tej pory na szczycie The UK Singles Chart umieścił 2 single ze swoim wokalem (solowe Love Me Again oraz nagrane w kolaboracji z Rudimental – Feel The Love). Newman pozostawia w tyle takich weteranów sceny i list sprzedaży, jak Pearl Jam, Paul McCartney i Cher.

Nowe longplaye owych weteranów plasują się kolejno na miejscu 2. – Lightning Bolt Pearl Jam, na miejscu 3. – New Paula McCartneya, na miejscu 4. – Closer To The Truth Cher.

Mimo przegranej w bezpośrednim starciu z Johnem Newmanem w szczególności Pearl Jam i Cher nie mają powodów do narzekań. Na miejscu 2. Pearl Jam byli bowiem ostatnio 20 lat temu z albumem Vs. 1. miejsce nadal pozostaje zatem poza ich zasięgiem. Tymczasem powrotna płyta Cher to jej najwyżej notowany regularny album od czasu albumu Love Hurts z 1991 r., który dotarł w swoim czasie na szczyt brytyjskiej listy sprzedaży. Gdyby jednak uwzględnić także innego typu wydawnictwa Cher, a nie tylko regularne albumy, po Love Hurts na wyższą niż Closer To The Truth lokatę dotarło również Greatest Hits: 1965-1992. Album pod koniec 1992 r. trafił bowiem na brytyjski szczyt i pojawiał się na nim do stycznia 1993 r.

Niezbyt udał się powrót do gry znacznie od Cher młodszej i przy tym nieporównywalnie mniej doświadczonej Elizy Doolittle. Jej debiutancki album, Eliza Doolittle, przywiódł ją w 2010 r. na miejsce 3. Z kolei drugi album wokalistki, In Your Hands, pojawia się dopiero na 25. pozycji w aktualnym notowaniu.

W top 10 swoje nowe wydawnictwo udało się umieścić girlsbandowi The Saturdays, który – jeśli o albumy idzie – od początku kariery ma na Wyspach nieco pod górkę. Choć The Saturdays powinny korzystać z tego, że z zabawy w kobiecą formację wycofały się w ostatnim czasie Girls Aloud Sugababes, „sobotnie dziewczęta” mają kłopoty, by nawiązać do sukcesów 2 wymienionych zespołów. Co prawda w tym roku udało im się w końcu umieścić na 1. miejscu singlowego zestawienia swój singiel What About Us? (aczkolwiek zdobycie pierwszego w karierze singlowego „numeru jeden” zajęło im znacznie więcej czasu niż Girls Aloud czy Sugababes, a dodatkowo potrzebne było w tym celu wsparcie Seana Paula), ale mimo wydania już 4 albumów i 1 intensywniej promowanej EP-ki (były bowiem jeszcze inne), 1. miejsce na The UK Albums Chart nadal pozostaje tylko w sferze marzeń The Saturdays. Paradoksalnie, najbliżej 1. miejsca (#3) rzeczony girlsband był z wydawnictwem, które nie było nawet pełnowymiarowym albumem, lecz EP-ką (Headlines!), za to spośród longplayów najwyżej przywiodły formację 2 pierwsze albumy (Chasing LightsWordshaker)  – na miejsce 9. (ten trzeci, On Your Radar, doszedł jedynie do miejsca 23.). Album Living For The Weekend niczego w tym aspekcie nie zmienia, ponieważ płyta debiutuje na pozycji 10. Cóż, może następnym razem się uda… (na co jednak za bardzo bym nie liczył).

Z kolei nowy album zespołu Morcheeba, Head Up High, zalicza katastrofalnie słaby start i pojawia się na odległej pozycji 99. Ale może nie należało spodziewać się niczego więcej, skoro poprzedni album grupy, Blood Like Lemonade, nie trafił nawet do top 100. Szczytowym osiągnięciem Morcheeba w Wielkiej Brytanii pozostaje zatem 6. pozycja albumu Fragments Of Freedom (2000).

Podobny los, co wspomniane na wstępie Bangerz, spotkał album Brand New Machine duetu Chase & Status. Debiut na 2. miejscu w poprzednim notowaniu przeobraził się w miejsce 8. w kolejnym tygodniu. Niebawem przekonamy się, czy Brand New Machine – idąc śladem wcześniejszego wydawnictwa Chase & Status, No More Idols – długo będzie obecne w brytyjskim top 40, czy może należy pogodzić się z tym, że nowy album duetu nie jest już dla Brytyjczyków tak łakomym kąskiem, jakim okazało się No More Idols.

Tymczasem drugi w tym roku album Justina Timberlake’a, The 20/20 Experience: 2 Of 2, traci na Wyspach popularność w zawrotnym tempie. Po zawodzie, jakim mogła być przegrana w walce o 1. miejsce z triem Haim w notowaniu z dnia 6 października br., album spadł w kolejnym tygodniu z miejsca 2. na 8., by w trzecim tygodniu na liście z trudem zmieścić się w top 30. Brytyjczycy najwidoczniej nie potraktowali tego albumu jako poważnej propozycji, lecz pewnego rodzaju gadżet dla najwierniejszych fanów.

Po 3 tygodniach spędzonych na liście z top 100 pożegnał się już album The Last Ship Stinga, a zaledwie po 2 tygodniach – Trough The Never (Soundtrack) MetallikiStąd też wysoce prawdopodobne jest, iż album zespołu KornThe Paradigm Shift, również spędzi w top 100 krótki czas, tj. zaledwie 2 tygodnie, skoro już w drugim tygodniu na liście zalicza gigantyczny spadek z miejsca 16. na 85. Podobną tendencję prezentuje czwarty longplay popularnej jeszcze kilka lat temu na Wyspach formacji The FeelingBoy Cried Wolf, który tydzień temu wystartował od miejsca 33., a teraz widnieje na pozycji 93. Za to debiutujące przed tygodniem na 26. miejscu We Need Medicine The Fratellis, podobnie jak debiut z miejsca 22. – Dan Le Sac vs Scroobius RIP Repent, Replenish, Repeat, spędzają w setce raptem 1 tydzień.

W gronie wydawnictw, które w kolejnym notowaniu będą walczyć o miejsce w top 100, znajdziemy m.in. albumy: AFI Burials, Andrea Bocelli Love In Portofino, Earth, Wind & Fire Now, Then & Forever, James Blunt Moon Landing, Katy Perry Prism, Of Montreal Lousy With Sylvianbriar, Poliça Shulamith i Steven Wilson Drive Home.

Notowanie z 20/10/2013 – top 40:

1. John Newman Tribute (nowość)
2. Pearl Jam Lightning Bolt (nowość)
3. Paul McCartney New (nowość)
4. Cher Closer To The Truth (nowość)
5. Jonathan & Charlotte Perhaps Love (nowość)
6. Arctic Monkeys AM
7. Miley Cyrus Bangerz
8. Chase & Status Brand New Machine
9. Passenger All The Little Lights
10. The Saturdays Living For The Weekend (nowość)
11. London Grammar If You Wait
12. Kings Of Leon Mechanical Bull
13. Ellie Goulding Halcyon (Halcyon Days)
14. Drake Nothing Was The Same
15. Will Young The Essential Will Young (nowość)
16. Lissie Back To Forever (nowość)
17. OneRepublic Native
18. Haim Days Are Gone
19. Jessie J Alive
20. Gary Numan Splinter (Songs From A Broken Mind) (nowość)
21. Giggs When Will It Stop (nowość)
22. Jake Bugg Jake Bugg
23. Trivium Vengeance Falls (nowość)
24. Emeli Sandé Our Version Of Events
25. Eliza Doolittle In Your Hands (nowość)
26. Avicii TRUE
27. Matt Goss Life You Imagine (nowość)
28. Michael Bublé To Be Loved
29. Justin Timberlake The 20/20 Experience: 2 Of 2
30. Rudimental Home
31. Disclosure Settle
32. Lucy Spraggan Join The Club
33. Bruno Mars Unorthodox Jukebox
34. Jason Derulo Tattoos
35. Rod Stewart Time
36. Mumford & Sons Babel
37. Cilla Black The Very Best Of Cilla Black (nowość)
38. One Direction Take Me Home
39. Bastille Bad Blood
40. Katie Melua Ketevan

Więcej informacji na temat powyższego notowania znaleźć można na stronie The Official Charts Company.

Cotygodniowe notowania The UK Singles Chart oraz The UK Albums Chart komentuję ponadto na profilu MUZYKO(B)LOGa na Facebooku.


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Notice: Undefined variable: comment_num in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/comments.php on line 16
razy skomentowano
 
Odpowiedz na komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 

    Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Pozostaw odpowiedź 
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796