Rubryki
3 razy skomentowano

UK Charts: Notowania z 08/12/13

Dodany przez | 10/12/2013
Informacje
 
 

Deprecated: Non-static method itVideo::_video_id() should not be called statically in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/functions/shortcodes/video.php on line 143

Deprecated: Non-static method itVideo::_video_id() should not be called statically in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/functions/shortcodes/video.php on line 143

Album One Direction nadal najpopularniejszy, tymczasem nowy longplay Britney Spears pojawia się dopiero w czwartej dziesiątce.

The UK Singles Chart

Mimo że wydawanie singla zapowiadającego nowy album równocześnie z piosenką promowaną w reklamie z jednej strony okazało się dla Lily Allen strzałem w stopę (jej Hard Out Here po średnio zadowalającym debiucie na 9. miejscu w trzecim tygodniu od premiery notowane jest już poza top 40 – na miejscu 50.), z drugiej wokalistka zyskała w zamian to, że ów wypuszczony niejako przy okazji utwór staje się powoli jej znakiem rozpoznawczym w Wielkiej Brytanii. Cover przeboju grupy Keane, Somewhere Only We Know, po tym, jak opuścił przed tygodniem 1. miejsce, w aktualnym notowaniu szczęśliwie na nie powraca. Jest to czwarty tydzień obecności tego utworu na liście, a drugi tydzień spędzany przezeń na szczycie The UK Singles Chart. Piosenka Allen powraca na 1. miejsce z pozycji 4.

Somewhere Only We Know jest trzecim w tym roku utworem, który po spadku z 1. miejsca na tę pozycję powraca. Wcześniej sztuka ta udała się singlom: Blurred Lines Robina Thicke i spółki (powrót po 2-tygodniowej nieobecności na 1. miejscu) oraz Counting Stars OneRepublic (powrót po 1-tygodniowej nieobecności).

Ostatnie tygodnie na brytyjskiej liście singli nie przynoszą jednak hitów, które rozchodziłyby się w ciągu tygodnia w takich nakładach, jakimi najczęściej legitymowały się single zajmujące 1. miejsce w okresie od końca kwietnia do końca września br. Obecnie jeżeli single z 1. miejsca przekraczają w ciągu tygodnia 100-tysięczny nakład, czynią to nieznacznie (o kilka tysięcy kopii). Dokładnego wyniku sprzedaży Somewhere Only We Know w nowym notowaniu na razie nie ujawniono, niemniej pierwszy tydzień pobytu tego utworu na 1. miejscu zapewniła mu sprzedaż równa 80 917 kopii. Tymczasem „numer jeden” sprzed tygodnia, docierając na szczyt, sprzedał się w nakładzie 74 704 kopii. Mowa o Under Control kolaboracji Calvin Harris, Alesso i Hurts.

Wspomniane Under Control, podobnie jak przed nim singiel Lily Allen, a jeszcze wcześniej Look Right Through Storm Queen i Animals Martina Garrixa, po debiucie na miejscu 1. wypada 7 dni później z top 3. Under Control ląduje na pozycji 4. (podobnie jak Allen przed tygodniem). Debiutując w poprzednim notowaniu na 1. miejscu, piosenka Harrisa, Alesso i Hurts stała się za to 15. w tym roku (spośród 29) „numerem jeden” nagranym wspólnie przez kilku (co najmniej 2) artystów, którzy na co dzień ze sobą nie współpracują.

Trwa dobra passa boysbandu One Direction. Chociaż ich aktualny singiel pt. Story Of My Life 5 tygodni temu nie zdołał wystartować od pozycji w top 3 (debiut na miejscu 4.), pojawienie się w sprzedaży 3 tygodnie później albumu Midnight Memories poprawiło jego notowania. Tydzień temu piosenka wskoczyła na miejsce 3. z 10., by teraz podskoczyć jeszcze o 1 pozycję, ocierając się o szczyt listy. Jest to o tyle szczególny przypadek, że zwykle single boysbandów najwyższą pozycję osiągają w pierwszym tygodniu od premiery, notując następnie sukcesywne (i przy tym dosyć gwałtowne) spadki zainteresowania. Tak dzieje się właśnie z najnowszą propozycją grupy McFly (mającej jednak nieco inny charakter niż One Direction, jako że panowie także są instrumentalistami, a przy tym nie wszyscy są wokalistami). Piosenka Love Is On The Radio spada z miejsca 6. na 42.

5 piosenek One Direction pochodzących z albumu Midnight Memories, które nie będąc (przynajmniej na razie) singlami z tego wydawnictwa, zadebiutowały tydzień temu w top 100, już po tygodniu żegna się z setką.

Na liście singli widoczny jest deficyt nowych przebojów. Top 10 wypełniają piosenki, które już wcześniej w pierwszej dziesiątce były notowane. Wyjątkiem jest singiel Hey Brother DJ-a Avicii z wokalem Dana Tyminskiego (najczęściej pomijanego w rubryce „wykonawca”), który pojawia się na miejscu 8. po awansie z miejsca 14. W drugiej dziesiątce znajdują się za to 3 nowe tytuły: Rebecca Ferguson I Hope (#15), James Arthur Recovery (#19) oraz namaszczone na przebój przez radiowców Higher (Free) tria All About She. Z kolei nowe nagranie U2, Ordinary Love, dedykowane zmarłemu niedawno Nelsonowi Mandeli a stworzone z myślą o filmie o nim opowiadającym, na razie widnieje dopiero na miejscu 82.

W top 100 coraz więcej piosenek ma świąteczny charakter. Szczególnie bliskie Polakom Last Christmas grupy Wham! plasuje się obecnie na miejscu 44., a dorównujące mu popularnością All I Want For Christmas Is You Mariah Carey notowane jest już na miejscu 14. po awansie z miejsce 47. Spośród nowych świątecznych nagrań propozycja Leony Lewis, One More Sleep, startuje od miejsca 34., utwór Underneath The Tree Kelly Clarkson melduje się na pozycji 79., a kolejny świąteczny singiel The Killers (feat. Dawes) pt. Christmas In LA debiutuje dopiero na miejscu 92.

Nowy tydzień jest czasem premier choćby takich singli, jak: Alex Hepburn Miss Misery, Arcade Fire Afterlife, Arctic Monkeys One For The Road, Birdy Light Me Up, Charli XCX SuperLove, Chlöe Howl Paper Heart, Drake feat. Sampha Too Much, Haim Forever (reedycja), Justin Bieber feat. Chance The Rapper Confident, London Grammar Nightcall, Paul McCartney Queenie Eye i Susan Boyle feat. Elvis Presley O Come, All Ye Faithfull.

Notowanie z 08/12/2013 – top 40:

1. Lily Allen Somewhere Only We Know
2. One Direction Story Of My Life
3. Bastille Of The Night
4. Calvin Harris & Alesso feat. Hurts Under Control
5. Gary Barlow Let Me Go
6. Eminem feat. Rihanna The Monster
7. Ellie Goulding How Long Will I Love You
8. Avicii feat. Dan Tyminski Hey Brother
9. Martin Garrix Animals
10. Lady Gaga feat. R. Kelly Do What U Want
11. Breach feat. Andreya Triana Everything You Never Had (We Had It All)
12. Jason Derulo Trumpets
13. Little Mix Move
14. Mariah Carey All I Want For Christmas Is You
15. Rebecca Ferguson I Hope (nowość)
16. The Pogues feat. Kirsty Maccoll Fairytale Of New York
17. OneRepublic Counting Stars
18. Lorde Royals
19. James Arthur Recovery (nowość)
20. All About She Higher (Free) (nowość)
21. Afrojack feat. Spree Wilson The Spark
22. Storm Queen Look Right Through
23. AWOLNATION Sail
24. Katy Perry Roar
25. Rihanna What Now
26. Miley Cyrus Wrecking Ball
27. Avicii feat. Aloe Blacc Wake Me Up!
28. Ellie Goulding Burn
29. Robbie Williams Go Gentle
30. Pharrell Williams Happy
31. Jessie J Thunder
32. James Blunt Bonfire Heart
33. Mumford & Sons I Will Wait
34. Leona Lewis One More Sleep (nowość)
35. Katy Perry Unconditionall
36. Drake feat. Majid Jordan Hold On, We’re Going Home
37. Wizzard I Wish It Could Be Christmas Every Day
38. Ry X Berlin
39. Justin Bieber Change Me (nowość)
40. Olly Murs Hand On Heart

Więcej informacji na temat powyższego notowania znaleźć można na stronie The Official Charts Company.

 

The UK Albums Chart

Album Midnight Memories boysbandu One Direction utrzymuje 1. pozycję na brytyjskiej liście sprzedaży albumów, na której zadebiutował przed tygodniem, generując najwyższą od blisko 2 lat tygodniową sprzedaż albumu nagranego przez 1 artystę (tj. nie licząc składanek przebojów różnych artystów, którym dedykowana jest osobna lista). W tygodniu premiery Midnight Memories zakupiono w nakładzie 237 338 kopii. W tym roku żadnego innego albumu jednego artysty nie zakupiono w ciągu tygodnia w ponad 200-tysięcznym nakładzie. W nowym notowaniu album One Direction dorzuca do swojego wyniku ok. 124 tysiące sprzedanych kopii. Tygodniowy nakład albumu w tych graniach stanowi piąty w tym roku najlepszy wynik sprzedażowy na The UK Albums Chart, ale już najlepszy spośród wyników sprzedaży z innego tygodnia obecności na liście niż tydzień premiery.

Miejscami w top 3 zamieniają się Robbie Williams i Gary Barlow. Swings Both Ways Williamsa, które 2 tygodnie temu zadebiutowało na 1. miejscu listy, wskakuje teraz na miejsce 2. z 3., a Since I Saw You Last Barlowa, które przed tygodniem zadebiutowało na miejscu 2. (mimo że w tygodniu premiery znalazło nieco więcej nabywców niż Williams w tygodniu premiery), spada na miejsce 3.

W top 10 nowe są tylko 2 tytuły. Na miejscu 5. pojawia się zespół Il Divo z A Musical Affair, a na miejscu 6. Rebecca Ferguson z Freedom. Pop-operowa grupa Il Divo zdołała do tej pory umieścić na szczycie The UK Albums Chart 3 swoje albumy (Il Divo, Ancora i The Promise). Poprzednie wydawnictwo Il Divio, Wicked Game (2011), dotarło na Wyspach Brytyjskich do miejsca 6. Z kolei Rebecca Ferguson, która zajęła 2. miejsce w siódmej edycji brytyjskiego talent show The X Factor, swój poprzedni (i zarazem debiutancki) album pt. Heaven doprowadziła do 3. miejsca The UK Albums Chart.

Mało zainteresowały Brytyjczyków nagrane z myślą o wyczekiwanych Świętach Bożego Narodzenia albumy Leony Lewis oraz duetu Richard And Adam. Christmas, With Love Leony Lewis debiutuje na miejscu 25., podczas gdy 3 wcześniejsze albumy wokalistki, w tym nawet kiepsko sprzedające się (z perspektywy sukcesu debiutanckiego Spirit) Glassheart, mieściły się w brytyjskim top 3. Z kolei The Christmas Album Richarda i Adama, którzy zajęli 3. miejsce w siódmej edycji talent show Britain’s Got Talent, melduje się na miejscu 24. Latem tego roku pierwszy album duetu, The Impossibe Dream, spędził na 1. miejscu The UK Albums Chart 4 kolejne tygodnie. Należy jednak zauważyć, że w przeciągu tamtych 4 tygodni The Impossible Dream znalazło w sumie mniej nabywców niż w ciągu ostatnich 7 dni album One Direction.

Ponadto nie najlepiej radzi sobie jak na razie świąteczne Wrapped In Red Kelly Clarkson, debiutujące na miejscu 65. Regularne wydawnictwa Clarkson docierały w Wielkiej Brytanii odpowiednio do miejsca: #41 (Thankful), #3 (Breakaway), #2 (My December), #3 (All I Ever Wanted) i #5 (Stronger), a kompilacja jej przebojów (Greatest Hits – Chapter One): #18. Spośród świątecznych albumów najwyżej notowany jest obecnie wydany 2 lata temu longplay Michaela Bublé, Christmas – na miejscu 10.

Największą sensacją (choć niekoniecznie ogromną niespodzianką) tego notowania jest jednak fatalne przyjęcie w Wielkiej Brytanii ósmego studyjnego albumu Britney Spears, Britney Jean, który debiutuje zaledwie na miejscu 34. Nic nie wskazywało, że album Spears wskoczy do ścisłej czołówki listy, zwłaszcza że nawet w szczycie popularności wokalistka nie zdołała żadnego swojego albumu umieścić na 1. miejscu The UK Albums Chart. Wyniki sprzedaży z połowy tygodnia dawały jednak Britney Jean 19. miejsce. Finalnie album ląduje dopiero w czwartej dziesiątce. Do tej pory najniższej notowanym studyjnym albumem Spears w Wielkiej Brytanii było In The Zone z 2003 r., które dotarło tylko do 13. miejsca, mimo tego, że album ten promowały 2 brytyjskie „numery jeden”: Toxic i Everytime. Regularne wydawnictwa wokalistki docierały w Wielkiej Brytanii odpowiednio do miejsc: #2 (…Baby one More Time), #2 (Oops!…I Did It Again), #4 (Britney), #13 (In The Zone), #2 (Blackout) i #8 (Femme Fatale). Spośród 2 wydanych do tej pory kompilacji przebojów Britney Spears ta pierwsza, Greatest Hits: My Prerogative (2004), dotarła do miejsca 2., a ta późniejsza, The Singles Collection (2009), już tylko do miejsca 38.

Przed tygodniem album BZ20 grupy Boyzone, zaczynając swój pobyt na liście od miejsca 6., przełamał dobrą passę formacji, która wszystkie wcześniejsze studyjne albumy umieszczała na szczycie zestawienia. Drugi tydzień obecności na liście przynosi spadek BZ20 na miejsce 17. Dosyć szybko spada również zainteresowanie albumem Jake’a Bugga, Shangri La, który w trzecim tygodniu na liście spada z miejsca 14. na 26., choć zaczynał od miejsca 3.

O premierze nowego albumu grupy Kosheen o tytule Solitude, będącego piątym studyjnym wydawnictwem tej formacji, niewielu miało chyba okazję się dowiedzieć. W konsekwencji album nie załapuje się do top 100. Podobnie było zresztą z ubiegłorocznym Independence. A przypomnieć warto, że 2 pierwsze albumy Kosheen były w swoim czasie notowane w pierwszej dziesiątce The UK Albums Charts. Resist z 2001 r. dotarło do miejsca 8., a Kokopelli z 2003 r. do miejsca 7.

Nowy tydzień nie przynosi zbyt wielu premier nowych, mocnych (z perspektywy listy sprzedaży) tytułów. Na liście nowości znajdziemy np. albumy Childish Gambino Because The Internet i R. Kelly Black Panties.

Notowanie z 08/12/2013 – top 40:

1. One Direction Midnight Memories
2. Robbie Williams Swings Both Ways
3. Gary Barlow Since I Saw You Last
4. Olly Murs Right Place Right Time
5. Il Divo A Musical Affair (nowość)
6. Rebecca Ferguson Freedom (nowość)
7. Eminem The Marshall Mathers LP 2
8. Céline Dion Loved Me Back To Life
9. Elvis Presley The Nation’s Favourite Elvis Songs
10. Michael Bublé Christmas 
11. Rod Stewart Time
12. James Arthur James Arthur
13. Susan Boyle Home For Christmas
14. André Rieu & Johann Strauss Orchestra Music Of The Night
15. Little Mix Salute
16. Alfie Boe Trust
17. Boyzone BZ20
18. Ellie Goulding Halcyon (Halcyon Days)
19. Michael Bublé To Be Loved
20. Katy Perry Prism
21. Arctic Monkeys AM
22. James Blunt Moon Landing
23. Bastille (All This) Bad Blood
24. Richard And Adam The Christmas Album (nowość)
25. Leona Lewis Christmas, With Love (nowość)
26. Jake Bugg Shangri La
27. Keane The Best Of Keane
28. Bruno Mars Unorthodox Jukebox
29. Cliff Richard The Fabolous Rock ‚N’ Roll Songbook
30. The Killers Direct Hits
31. Rod Stewart Merry Christmas Baby
32. Lady Gaga ARTPOP
33. London Grammar If You Wait
34. Britney Spears Britney Jean (nowość)
35. JLS Goobye – The Greatest Hits
36. Muse Live At Rome Olympic Stadium (nowość)
37. Mumford & Sons Babel
38. Kings Of Leon Mechanical Bull
39. Tom Odell Long Way Down
40. The Overtones Saturday Night At The Movies

Więcej informacji na temat powyższego notowania znaleźć można na stronie The Official Charts Company.

Cotygodniowe notowania The UK Singles Chart oraz The UK Albums Chart komentuję ponadto na profilu MUZYKO(B)LOGa na Facebooku.

Britney Spears (fot. materiały prasowe)


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Notice: Undefined variable: comment_num in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/comments.php on line 16
razy skomentowano
 
Odpowiedz na komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 

    Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Pozostaw odpowiedź 
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796