Rubryki
2 razy skomentowano

UK Charts: Notowania z 06/07/14

Dodany przez | 08/07/2014
Informacje
 
 

Deprecated: Non-static method itVideo::_video_id() should not be called statically in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/functions/shortcodes/video.php on line 143

Deprecated: Non-static method itVideo::_video_id() should not be called statically in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/functions/shortcodes/video.php on line 143

Zmiana reguł gry na The UK Singles Chart kończy się sukcesem singla Problem Ariany Grande. A na liście sprzedaży albumów na prowadzeniu pozostaje Ed Sheeran.

The UK Singles Chart

UWAGA: Zmiana zasad tworzenia listy

The Official Charts Company poinformowało w czerwcu, że brytyjska lista sprzedaży singli zmieni nieco swój charakter. Do tej pory każde notowanie The UK Singles Chart konstruowane było na podstawie sprzedaży singli – tak cyfrowej, jak i fizycznej (w tym także sprzedaży cyfrowej utworów, które statusu singla w danym momencie nie posiadają), ta zaś zliczana była przez 7 dni, począwszy od północy z soboty na niedzielę. Od niedzieli 29 czerwca br. o kształcie kolejnych notowań The UK Singles Chart decyduje już nie tylko sprzedaż singli (utworów), lecz dodatkowo popularność piosenek w serwisach, w których muzyki słucha się w strumieniu (streaming). Do takich serwisów należą m.in. znane w Polsce Spotify czy Deezer.

Przyjęto następujący przelicznik: 100 odtworzeń (streamów) jednego utworu będzie stanowiło równowartość jednej sprzedanej jego kopii. Przelicznik ten stosowany będzie również w kontekście przyznawania certyfikatów singlom (srebrnych, złotych i platynowych) za osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży. Więcej na ten temat pisałem na swoim blogu (tutaj).

Innymi słowy, aktualnie, gdy przy danym tytule podam, że jego tygodniowy nakład wyniósł np. 123 550 kopii, trzeba mieć na względzie, że na ten wynik złożyła się nie tylko cyfrowa i fizyczna sprzedaż tego utworu na przestrzeni 7 dni, lecz również liczba jego odtworzeń m.in. na Spotify w tym samym przedziale czasowym. Jeżeli tych odtworzeń w ciągu tygodnia było np. 355 tysięcy, oznaczać to będzie, że ów tytuł faktycznie zakupiono w ciągu tygodnia w nakładzie 120 tysięcy kopii, a pozostałe 3550 kopii to efekt zastosowania podanego wcześniej przelicznika (tj. 355 000 streamów podzielone przez 100 = 3550 sprzedanych kopii).

Aktualne notowanie

Na 1. miejscu odświeżonego The UK Singles Chart debiutuje singiel Problem Ariany Grande z gościnnym udziałem australijskiej raperki, Iggy Azalei. Jest to pierwszy „numer jeden” w karierze obu pań. Ponadto dla Grande jest to czwarty tytuł notowany w brytyjskim top 100, ale dopiero pierwszy, który lokuje ją w top 40. Tymczasem Azalea gości w top 100 po raz siódmy, a w top 10 po raz trzeci. Tygodniowy nakład Problem wynosi 112 903 kopie, przy czym 6% tego rezultatu to zasługa popularności Problem w streamingu. Nawet gdyby nie doszło do zmiany zasad budowy listy, Problem i tak byłoby aktualnym „numerem jeden” na Wyspach. Dodać wypada, iż po raz 19. w tym roku singiel z 1. miejsca legitymuje się sześciocyfrowym wynikiem sprzedaży (nawet bez uwzględniania streamów Problem spełnia to kryterium).

Z 1. miejscem po tygodniu żegna się zatem singiel Gecko (Overdrive) holenderskiego DJ-a, Olivera Heldensa, i brytyjskiej wokalistki – Becky Hill. Piosenka zadebiutowała poprzednio na szczycie z drugim najniższym w tym roku tygodniowym wynikiem sprzedaży, stąd nie dziwi, że Gecko (Overdrive) ze szczytu osuwa się od razu na miejsce 5.

Na miejscu 2. utrzymuje się niedawny „numer jeden” – singiel Ghost Elli Henderson, a do top 3 wskakuje singiel Budapest George’a Ezry, który tak wysoko jeszcze notowany nie był (zarówno utwór, jak i sam artysta). Tym samym z miejsca 3. na 4. przesuwa się Sing Eda Sheerana, mimo że to właśnie ten utwór w serwisach streamingowych odtwarzany był w minionym tygodniu najczęściej.

Oprócz Problem nowe w top 10 są również 2 inne single. Na miejscu 6. melduje się Sia Chandelier, a na miejscu 10. – DJ Fresh, TC Little Nikki Make U BounceChandelier jest najwyżej notowanym singlem Sii spośród utworów sygnowanych wyłącznie jej imieniem. Ale wyżej notowane na liście były 2 single, w których Sia pojawiała się na „featuringu”, spośród których jeden (Titanium Davida Guetty) dotarł w Wielkiej Brytanii do 1. miejsca i dołączył do grona singli z siedmiocyfrowym wynikiem sprzedaży. Z kolei DJ Fresh ma już na swoim koncie 5 innych utworów notowanych w pierwszej dziesiątce, a 2 spośród nich były w tym regionie „numerami jeden” (Louder Hot Right Now).

W siódmym tygodniu na liście do top 10 dostaje się w końcu singiel A Sky Full Of Stars grupy Coldplay. Jest to piętnasty utwór Coldplay, który pojawia się w pierwszej dziesiątce (są w tym gronie 2 „numery jeden”: Viva La Vida Paradise). Piosenka poprawia o 1 pozycję osiągnięcie singla Magic.

Debiutujący poprzednio w top 10 singiel One More Day (Stay With Me) Example spada z miejsca 4. na 15., a Good Kisser Ushera – z miejsca 10. na 27.

Na włączeniu streamingu do The UK Singles Chart zyskuje utwór, który w pierwszej połowie 2014 r. wygenerował w Wielkiej Brytanii najwięcej streamów. Mowa o singlu Rather Be Clean Bandit Jess Glynne, który w 24. tygodniu na liście awansuje z miejsca 32. na 24.

O ile w poprzednim notowaniu Ed Sheeran miał w top 100 aż 11 swoich utworów, aktualnie ma ich jeszcze więcej – 15!

W rozpoczętym tygodniu do sprzedaży w charakterze singli trafiają m.in. następujące utwory: Christina Perri Burning Gold, Jess Glynne Right Here, Josh Record Wide Awake, Matrix + Futurebound feat. Tanya Lacey Don’t Look Back, The Vamps feat. Demi Lovato Somebody To You czy will.i.am feat. Cody Wise Birthday.

Notowanie z 06/07/2014 – top 40:

1. Ariana Grande feat. Iggy Azalea Problem (nowość)
2. Ella Henderson Ghost
3. George Ezra Budapest
4. Ed Sheeran Sing
5. Oliver Heldens x Becky Hill Gecko (Overdrive)
6. Sia Chandelier (nowość)
7. Sam Smith Stay With Me
8. Mr. Probz Waves (Robin Schulz Remix)
9. Coldplay A Sky Full Of Stars
10. DJ Fresh vs TC feat. Little Nikki Make U Bounce (nowość)
11. John Legend All Of Me
12. Jason Derulo feat. Snoop Dogg Wiggle
13. Tiësto feat. Matthew Koma Wasted
14. 5 Seconds Of Summer Don’t Stop
15. Example One More Day (Stay With Me)
16. Calvin Harris Summer
17. Ed Sheeran Don’t
18. Fuse ODG feat. Sean Paul Dangerous Love
19. Pharrell Williams Happy
20. Iggy Azalea feat. Charli XCX Fancy
21. Idina Menzel Let It Go
22. Rita Ora I Will Never Let You Down
23. 5 Seconds Of Summer She Looks So Perfect
24. Clean Bandit feat. Jess Glynne Rather Be
25. Ed Sheeran Thinking Out Loud
26. Gorgon City feat. Laura Welsh Here For You
27. Usher Good Kisser
28. Paloma Faith Only Love Can Hurt Like This
29. Kiesza Hideaway
30. Klingande Jubel 
31. Sigma Nobody To Love
32. Milky Chance Stolen Dance
33. Little Mix Salute
34. Chris Brown feat. Lil Wayne Loyal
35. Michael Jackson Love Never Felt So Good
36. Kasabian Eez-Eh
37. Sam Smith Money On My Mind
38. Ed Sheeran One
39. The Vamps Somebody To You
40. SecondCity I Wanna Feel

Więcej informacji na temat powyższego notowania znaleźć można na stronie The Official Charts Company.

 

The UK Albums Chart

Mimo że w połowie tygodnia zanosiło się na to, iż album Eda Sheerana opuści 1. miejsce brytyjskiej listy sprzedaży albumów już po tygodniu, finalnie to właśnie to wydawnictwo przewodzi aktualnym notowaniem The UK Albums Chart. Album spędza drugi tydzień na szczycie, generując 7-dniową sprzedaż równą 93 270 kopii, czyli niewiele więcej niż połowę nakładu z tygodnia premiery (182 427 kopii). Jest to jednak bardzo solidny wynik, o czym świadczą statystyki; a te mówią, że jak dotąd w 2014 r. tylko czterokrotnie na czele listy stał album z wyższym tygodniowym wynikiem sprzedaży (przy czym we wszystkich tych przypadkach była to sprzedaż z tygodnia premiery).

Ed Sheeran nie oddaje prowadzenia na rzecz australijskiej, chłopięcej grupy 5 Seconds Of Summer, której debiutancki album zatytułowany po prostu 5 Seconds Of Summer pojawia się na liście na miejscu 2. 1 pozycję niżej swój debiutancki album pt. Wanted On Voyage umieszcza zaś George Ezra.

O większym niż można było zakładać sukcesie może mówić ikona country, Dolly Parton, której dwupłytowy album Blue Smoke – The Best Of awansuje z miejsca 7. na 4., a tak wysoko nie było notowane jeszcze żadne jej wydawnictwo.

Miejsca od 5. do 9. zajmują albumy, które były w tym roku brytyjskimi „numerami jeden” (są to aktualne longplaye: Sama SmithaKasabian, Paolo NutiniegoColdplay i Lany Del Rey). Top 10 domyka David Gray z albumem Mutineers, który jest jego szóstym tytułem notowanym w brytyjskim top 10 (w tym gronie są 3 „numery jeden”).

Szybko zainteresowanie kupujących traci album Once More ‚Round The Sun grupy Mastodon, który po debiucie przed tygodniem na miejscu 10. teraz plasuje się już tylko na miejscu 61.

Lansowany na nowego idola nastolatek Austin Mahone debiutuje ze swoim albumem The Secret dopiero na miejscu 82. Dużo lepiej radzi sobie amerykański wokalista R&B, Trey Songz, który swój nowy album zatytułowany Trigga umieszcza na miejscu 17. Jest to co prawda lokata o 7 pozycji niższa od tej, do której doszedł ze swoim poprzednim krążkiem, ale należy odnotować, że Trigga jest jego szóstym studyjnym albumem, a dopiero drugim notowanym w brytyjskim top 100.

Fatalnie sprzedaje się natomiast album Paula Robina Thicke, który w tygodniu premiery nie mieści się w top 100 listy. A przecież wydany rok wcześniej album Blurred Lines był na Wyspach „numerem jeden”.

Trwający tydzień przynosi premiery m.in. takich albumów, jak: Bright Light Bright Light Life Is Easy, Example Live Life Living, Milky Chance Sadnecessary czy Sia 1000 Forms Of Fear.

Notowanie z 06/07/2014 – top 40:

1. Ed Sheeran x
2. 5 Seconds Of Summer 5 Seconds Of Summer (nowość)
3. George Ezra Wanted On Voyage (nowość)
4. Dolly Parton Blue Smoke – The Best Of 
5. Sam Smith In The Lonely Hour
6. Kasabian 48:13
7. Paolo Nutini Caustic Love
8. Coldplay Ghost Stories
9. Lana Del Rey Ultraviolence
10. David Gray Mutineers (nowość)
11. Paloma Faith A Perfect Contradiction
12. Bellowhead Revival (nowość)
13. London Grammar If You Wait
14. Ed Sheeran +
15. Michael Jackson Bad (powrót)
16. John Barrowman You Raise Me Up (nowość)
17. Trey Songz Trigga (nowość)
18. The Black Keys Turn Blue
19. Clean Bandit New Eyes
20. Passenger Whispers
21. Linkin Park The Hunting Party
22. Arcade Fire Reflektor
23. Jack White Lazaretto
24. Lily Allen Sheezus
25. Ellie Goulding Halcyon (Halcyon Days)
26. Metallica Metallica 
27. Disclosure Settle (powrót)
28. Elbow The Take Off And Landing Of Everything
29. Pharrell Williams G I R L
30. Lana Del Rey Born To Die
31. Gregory Porter Liquid Spirit
32. The Vamps Meet The Vamps
33. John Legend Love In The Future
34. Arctic Monkeys AM
35. Monty Python Monty Python Sings (Again) (nowość)
36. Rudimental Home
37. Jake Bugg Jake Bugg
38. Michael Jackson Xscape
39. Caro Emerald The Shocking Miss Emerald
40. The 1975 The 1975

Więcej informacji na temat powyższego notowania znaleźć można na stronie The Official Charts Company.

Cotygodniowe notowania The UK Singles Chart oraz The UK Albums Chart komentuję ponadto na profilu MUZYKO(B)LOGa na Facebooku.

George Ezra (fot. attitude.co.uk)


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Notice: Undefined variable: comment_num in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/comments.php on line 16
razy skomentowano
 
Odpowiedz na komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 

    Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Pozostaw odpowiedź 
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796