Rubryki
0 razy skomentowano

Nasze Relacje | 34. Piknik Country & Folk (26.07.15)

Dodany przez | 28/07/2015
 

Wszystkie Drogi Prowadzą do Mrągowa – pomimo deszczowej pogody fani muzyki country i folk przybyli na 34. Piknik Country & Folk, który co roku odbywa się w malowniczo położonym Mrągowie na Mazurach. W amfiteatrze nad jeziorem na pięknej scenie przedstawiającej motyw gitary odbyły się świetne koncerty, nie tylko country!

W ten weekend na Mazurach panowała dziwna pogoda. W sobotę duszne powietrze zapowiadało, że dzień skończy się ulewą i tak też się stało. Pomimo nieustającego deszczu widzowie zaopatrzeni w folie oraz parasole przybyli słuchać występu, którego gwiazdą była Rosanne Cash, córka słynnego Johnny’ego Casha. W niedzielę natomiast chmury na przemian z pojawiającym się słońcem nie dawały gwarancji, że nie powtórzy się sytuacja z soboty. Choć na początku koncertu słońce wyszło zza chmur, po chwili zaczął padać drobny deszcz. Nastąpiło to w momencie, gdy Czarek Makiewicz śpiewał, że nad Mrągowem wiszą czarne chmury. Później muzyk żartował, że chyba nie potrzebnie nakrakał. Całe szczęście chmury przeleciały i większa część koncertu odbyła się już bez synoptycznych zaskoczeń.

Niedzielny koncert Piknik Country Transplantacji miał szczytny cel, bowiem w ten sposób chciano przybliżyć ludziom problem transplantologii. Pomysłodawcą koncertu jest dr Zygmunt Kaliciński, który – jak się okazało – ma duszę rockmana i jest całkiem dobrym perkusistą, co z resztą udowodnił podczas występu ze swoim zespołem. Koncert rozpoczęły kapele, które rozgrzewały nas w rytmach country. Wystąpili między innymi laureaci konkursu Przepustka do Mrągowa zespół Teren C czy świetny słowacki zespół Neznami. Nie zabrakło również stałego gościa Pikniku Country Czarka Makiewicza, autora Wszystkie Drogi Prowadzą do Mrągowa, który swoją przyjemną barwą głosu delikatnie nas rozkołysał. Natomiast zespół Rebelianci rozpoczął rock and rollową rebelię i jakimś cudem zdołał przegonić ciemne chmury nad amfiteatrem. Ich muzyka określana jest jako southern rock będąca mieszanką country, rock and rolla oraz bluesa. Ci, którym było zimno z powodu deszczowej pogody, na pewno rozgrzali się podczas tego występu! W dalszej części koncertu prowadzący Michał Milowicz oraz Paweł Sztompke podczas krótkich przerw technicznych zapraszali na scenę specjalistów w dziedzinie transplantologii. Eksperci przedstawili nam zagadnienie związane z transplantacją, będącą również trudnym zagadnieniem etycznym.

20150726_182359

Amfiteatr w Mrągowie (fot. A. Degórska)

Na scenie pojawiła się kolejna gwiazda tego wieczoru – Hamak Band, który dostarczył nam bardzo dużą porcję optymizmu. Ich piosenki, takie jak Zjeść Na Kolację, Świat Jest Kobietą, Hamak z krążka Świat Jest Kobietą to fajny rock and roll z przymrużeniem oka, przy którym publika świetnie się bawiła. Sam gitarzysta żartował, że widownia ciepło przyjmuje zespół jak na koncert grupy, której nie zna. Jednak to tylko świadczy o tym, iż ich muzyka jest naprawdę dobra, skoro porywa cały amfiteatr. Na pożegnanie zespół wraz z Michałem Milowiczem wykonali energetyczny utwór, będący wisienką na torcie ich koncertu.

Prawdziwy ogień w amfiteatrze rozpoczął się w momencie, gdy na scenie pojawił się zespół Oddział Zamknięty. Jak stwierdził sam wokalista, cofnęliśmy się w czasie, do lat 80.-90., czyli złotego okresu polskiego rocka. Rzeka, Twój Każdy Krok, Dwoje Ludzi, Gdyby Nie Ty, Obudź się, Party – to tylko część piosenek, które usłyszeliśmy podczas tego szalonego występu. Koncert był, cytując hit zespołu, prywatką, jakiej nie przeżył nikt! Zarówno młodzi, jak i starsi, kowboje oraz harleyowcy bawili się na całego. Niesamowite, że pomimo upływu ponad 35 lat muzycy nadal szpanują na scenie jak prawdziwi rockmani wykorzystując w tym celu całą przestrzeń sceny. Widownia szalała, piszczące fanki wyciągały ręce, żeby przybić piątkę z muzykami. Nie wspominając już walki o kostki do gitary rzucone przez Wojtka Łuczaja – Pogorzelskiego w publiczność. Pod koniec występu zespół wykonał piosenkę Do… (Wiem, Że Wierzysz W Miłość), którą podarowali tej inicjatywie, zaś na scenę zaproszono koordynatorów Transplantologii. Muzycy następnie podpisali specjalną gitarę, która trafi na licytację na szczytny cel. Przy okrzykach Dziękujemy, Dziękujemy! zespół opuścił scenę.

Oddział Zamknięty (fot. A. Degórska)

Oddział Zamknięty (fot. A. Degórska)

Publika niecierpliwie czekała na kolejnego muzycznego giganta. Po krótkiej przerwie na scenie pojawili się muzycy Dżem, którzy grali praktycznie bez przerw piosenkę za piosenką rozkręcając publiczność, która chętnie podrygiwała się w rytm muzyki. Bluesowe kawałki wciągały i z każdym kolejnym utworem robiło się coraz goręcej. W większości utworów muzycy przeplatali instrumentalne sola zachwycając swoim talentem melomanów. Wokalista zespołu świetnie oddał ekspresję utworów, co było szczególnie słyszalne w utworze Listy do M. Ta piosenka sama w sobie naładowana jest silnymi emocjami, zaś wykonana na żywo przez zespół była niezwykle wzruszającym momentem pełnym refleksji. Trzeba podkreślić, że frontman Maciej Balcar nawiązał świetny kontakt z publicznością, która ochoczo śpiewała wraz z nim.

Podczas tego występu usłyszeliśmy również Koniecznie, Tylko Ty i Ja, Partyzant, Gorszy Dzień czy Cała W Trawie, podczas której wszystkie zakochane pary delikatnie kołysały się przy dźwiękach tej magicznej piosence. Natomiast podczas utworu W Życiu Piękne Są Tylko Chwile widownia gromko klaskała i głośno śpiewała refren tego hitu. Muzycy grając wydłużoną wersję utworu przekształcili go w piosenkę reggae podgrzewając atmosferę. W set-liście nie zabrakło również piosenek Harley Mój oraz Wehikuł Czasu. Muzycy bisowali dwa razy grając Wiem, Na Pewno Wiem, Diabelski Żart, Czerwony Jak Cegła, Autsajder, Wokół Sami Lunatycy i Whisky. Pod koniec występu muzycy Dżemu również podpisali gitarę przeznaczoną na licytację, zaś publika gromko domagała się piosenki Sen O Victorii. Niestety koncert dobiegł już końca, więc wokalista jedynie zanucił fragment tej kompozycji i w jego ślady poszli prowadzący. Na zakończenie imprezy również organizator tego wydarzenia dr Zygmunt Kaliciński zaprezentował swoje muzyczne umiejętności wykonując parę rockowych kawałków wraz ze swoim zespołem. Wyczerpani po dniu pełnym wrażeń przy niebie pełnym gwiazd wracaliśmy spokojnie do domu. Mrągowo powoli pustoszało.

Dżem (fot. A. Degórska)

Dżem (fot. A. Degórska)

Piknik Country już na stałe wpisał się w letni harmonogram popularnych imprez na Mazurach. Co roku do Mrągowa przyjeżdżają fani country, którzy cenią sobie niezwykłą atmosferę tej imprezy. Koncert poświęcony transplantacji pokazał, że bawiąc się przy dobrej muzyce można również mówić o sprawach ważnych. Zostaw swoje serce na ziemi – mówili chirurdzy i było to główne przesłanie niedzielnego wydarzenia niosącego nadzieję tym, którzy ją stracili…

34. Piknik Country & Folk (fot. materiały prasowe)