Rubryki
0 razy skomentowano

Epizod 2 | Everything But The Girl (Tracey Thorn & Ben Watt)

Dodany przez | 02/03/2015
 

Hasło reklamowe Do sypialni sprzedajemy wszystko z wyjątkiem dziewczyny zainspirowało parę muzyków do nazwania swojego bandu: Everything But The Girl.

Złośliwi twierdzą, że nazwa duetu nawiązywała do niezbyt atrakcyjnej urody wokalistki – Tracey Thorn. Nie wdając się w dyskusję na ten delikatny temat warto wskazać niewątpliwy atut Tracey – wyjątkowy, zimny i melancholijny wokal. To właśnie nietypowy wokal wpłynął na inność brzmienia grupy, a w późniejszym czasie stał się towarem eksportowym w innych elektronicznych projektach, do których zaproszono gościnnie Tracey (m.in. kolaboracja z Massive Attack, Adamem-F, Tiefschwarz) czy cały zespół (kolaboracja z Deep Dish). Zanim jednakbranża muzyczna dostrzegła potencjał zespołu, EBTG zdążyli zyskać popularność w rodzinnej Wielkiej Brytanii. Formacja powstała w 1982 r., debiutując w 1983 r. pierwszym singlem, a później płytą Eden, wydaną w 1984 r. W latach 80. próżno szukać w ich kompozycjach elektroniki, syntezatorów… Była to pewnego rodzaju poezja śpiewana zamknięta w nurcie muzyki Pop z dużym dodatkiem akustyki, jazzu. W takiej konwencji grupa z powodzeniem wydawała album po albumie. W 1989 r. piąty studyjny album grupy pt. Idlewind przyniósł nawet hit, I Don’t Want To Talk About It, który dotarł do 3. pozycji na liście UK Singles Chart. Przełomową płytą pary okazał się dopiero dziewiąty studyjny album Amplified Heart z 1994 r., na którym znajdował się nieoszlifowany diament – kawałek Missing. Wersja albumowa tego kawałka różni się znacznie od tej, która ok. 2 lata po premierze zaskarbiła sobie serca milionów słuchaczy na całym świecie. Missing w oryginale (albumowym) był utrzymany w dotychczasowej, popowo-akustycznej stylistyce, podobnie z resztą jak cały album Amplified Heart. Grupa zdecydowała się na mały eksperyment. Kawałek Missing jeszcze w 1994 r. ukazał się jako EP-ka z remixami, z których jeden był najważniejszy. Mowa o housowym remixie Todd’a Terry’iego. To właśnie w tej wersji kompozycja trafiła do dyskotek oraz w skróconej wersji do rozgłośni radiowych, stając się jednym z najważniejszych przebojów muzyki tanecznej lat 90. Do dziś wszelkie wspomnienia tej dekady, składanki typu Best of 90’s czy popularne rozgłośnie radiowe wracają do tego przeboju.

Sukces ten dał duetowi wiele do myślenia. Ben Watt odpowiedzialny za muzyczną stronę projektu zgłębił tajniki produkcji muzyki elektronicznej, aby ich kolejny album Walking Wounded pokazał nowocześnie oblicze EBTG. Wydany w 1996 r. krążek Walking Wounded stanowił ciekawą mieszankę muzyki pop, trip-hop, house oraz drum ‚n bass, połączoną z przejmującą wokalizą Tracey. Płyta zyskała przychylne recenzje od większości krytyków muzycznych i na dodatek pokryła się platyną we Wielkiej Brytanii. Muzycy poszli za ciosem wydając w 1999 r. album Temperamental, który odkrył przed słuchaczami jeszcze bogatszą szatę elektronicznych dźwięków, ewoluując w stronę deep housu w najlepszym możliwym wydaniu. Jest to moim zdaniem najmocniejszy punkt w dyskografii formacji i zarazem ostatni studyjny album. Po wydaniu Tempramental nastąpiła przerwa w działalności duetu, trwająca do dziś. W 2000 r. po 18 latach współpracy i wydaniu łącznie 11 płyt obie strony duetu rozdzieliły swe działania na solowe projekty, w których nadal sobie pomagali. Rozłąka muzyczna nie dotyczyła życia prywatnego, ponieważ w 2008 r. po 27 latach wspólnego życia Tracey i Ben wzięli ślub. Przez lata posuchy ukazało się jeszcze kilka składanek typu Best of EBTG z niepublikowanymi wcześniej utworami duetu oraz reedycje niektórych albumów. Dopełnieniem działalności zespołowej Tracey i Bena jest bogaty dorobek projektów solowych. Specjalnie dla was postarałem się wybrać te najlepsze. Kamieniem milowym w solowej karierze Tracey Thorn był udany drugi solowy album Out Of The Woods, który ukazał wokalistkę w nowoczesnej, synthpopowej odsłonie. Single promujące wydawnictwo były bogate w bardzo atrakcyjne remixy, które zyskały uznanie w świecie muzyki klubowej. Ostatnim wydawnictwem artystki jest album z muzyką na święta zatytułowany Tinsel and Lights (2012 r.) oraz EP-ka Nighttime z 2011 r. z udanym coverem grupy The XX. Solowa twórczość Bena Watt’ jest bardzo różnorodna. Z jednej strony nawiązuje do twórczości EBTG z lat 80, którą można znaleźć na jego najnowszym albumie zatytułowanym Hendra z 2014 r. Jest to jego drugi studyjny album i co ciekawe pierwszy miał premierę 31 lat temu. Płyta spodoba się wszystkim sympatykom softrocka z delikatną nutą elektroniki. Godna polecenia jest też wcześniejsza, bardziej elektroniczna twórczość Watt’a. Jego twórcza ewolucja od czasu sukcesu singla Missing jest niebywała, jak na kogoś kto przez pierwsze swoje 10 albumów (9 pierwszych płyt EBTG + pierwszy solowy album z 1983 r.) nie łapał się elektronicznych brzmień. Nagle stał się ważnym graczem na klubowo-alternatywnej arenie twórców, tworząc swój własny styl.

Temperamental

Ostatni studyjny album Everything But The Girl z 1999 r. (fot. discogs.com)

Mam nadzieję, że dzięki mojemu opracowaniu wszyscy ci, którzy postrzegali Everything But The Girl jako grupę typu One Hit Wonder zmienią zdanie. Ich wieloletni dorobek, rozwój, otwartość na nowe brzmienia, miłość do muzyki i siebie nawzajem jest wyczuwalna w tym co robią razem i solo. Jestem pewien, że powrót duetu w końcu nastąpi i myślę, że bez problemu ich muzyka odnajdzie się w realiach współczesnej alternatywy, gdyż już w latach 90. wyprzedzała swoją epokę. Ich ostatnie wspólne dzieło Temperamental z 1999 r. śmiało mogłoby odnieść sukces współcześnie, w dobie popularności gatunku deep house. Pozostaje czekać na wielki powrót i mam nadzieję koncerty!

Subiektywna lista 50 najlepszych utworów w dorobku Everything But The Girl, uwzględniająca zarówno oryginalne wersje singlowych i pozasinglowych utworów, jak również ich najlepsze alternatywne wersje i remiksy.

 1. Everything But The Girl – Five Fathoms (Radio Edit) [1999]

Kawałek promował jedenasty i zarazem ostatni album EBTG pt. Tempramental. Stanowi idealny przykład ambitnej muzyki klubowej, w której taneczny rytm łączy się z melancholią tkwiącą w przejmującym głosie Tracey. Słowa oraz teledysk bardzo obrazowo oddają uroki włuczenia się nocą po dużym mieście… (akurat bardzo lubianą przeze mnie formę rozrywki).

 1. Everything But The Girl – Missing (Todd Terry Club Edit) [1995*]

Utwór można nazwać zarówno klasykiem muzyki eurodance, jak i muzyki house. Jest on formą pośrednią między tymi dwoma gatunkami. Najsłynniejszy przebój EBTG i zarazem znanego DJ’a – Todd Terry’iego, dzięki któremu kawałek nabrał nowych barw. Ciekawostką jest fakt, że kawałek pobił rekord wszech czasów, pozostając na liście Billboardu przez 55 tygodni! Utwór doczekał się licznych coverów, o czym w dalszej części artykułu.

 1. Everything But The Girl – Wrong (Original Album Version) [1996]

W wersji znanej z teledysku Wrong zostało zmiksowane, podobnie jak Missing przez Todd’a Terry’iego. W mojej opinii dużo lepsza jest oryginalna wersja albumowa.

 1. Everything But The Girl – Missing (Original Version) [1994]

Oryginalna wersja największego hitu EBTG jest też miły dla ucha. Na reedycji płyty Amplified Heart z 2014 r. znalazła się bardzo udana wersja live tego przeboju, jak również warte uwagi remiksy.

 1. Everything But The Girl – Mirrorball [1996]

Piękna spokojna piosenka z albumu Walking Wounded. Niestety nie stała się singlem, przez co została całkiem zapomniana.

 1.  Everything But The Girl – Lullaby of Clubland (Original Album Version) [1999-2000]

Utwór był ostatnim singlem z płyty Temperamental. Zrezygnowano z jego promocji w formie wideoklipu. Jest to dawka bardzo dobrej deep housowej muzyki, która nawet współcześnie mogłaby ujść za nowość.

 1. Everything But The Girl – Hatfield 1980 [1999]

Piękny spokojny kawałek z płyty Temperamental z przejmującym tekstem i ciekawym, dyskretnym instrumentarium.

 1. Everything But The Girl – Low Tide of the Night [1999]

Powtórzę się! Kolejny piękny spokojny kawałek z płyty Temperamental z przejmującym tekstem.

 1. Everything But The Girl – I Didn’t Know I Was Looking For Love [1993]

W 1998 r. kawałek zyskał sporą sławę za sprawą udanego tanecznego coveru w wykonaniu Karen Ramirez. Warto poznać oryginalną wersję EBTG z 1993 r.

 1. Everything But The Girl – Missing (The Little Joey Remix) [1994]

Trip hopowy remix Missing to jest to! Co ciekawe w utworze zastosowano alternatywne wokale, których nie ma w oryginalnej wersji kawałka.

 1. Everything But The Girl – Temperamental (Orginal Album Version) [2000]
 2. Everything But The Girl & Deep Dish – The Future Of the Future (Stay Gold) (Ben Watt Radio Edit) [1998]
 3. Everything But The Girl – Walking Wounded (Album Edit) [1996]
 4. Everything But The Girl – Five Fathoms (Curtiss Unrealeased House Mix)
 5. Everything But The Girl – Blame (Original Album Version) [1999]
 6. Everything But The Girl – Before Today (Chicane Remix) [1997]
 7. Everything But The Girl – Before Today (Album Version) [1996]
 8. Everything But The Girl – We Walk The Same Line [1994]
 9. Everything But The Girl – No Difference [1999]
 10. Everything But The Girl – Driving (Acoustic Version) [1990]
 11. Everything But The Girl – Single (Album Version) [1996]
 12. Everything But The Girl – Driving ’96 (Todd Terry Freeze Mix) [1996]
 13. Everything But The Girl – Imagining America [1990]
 14. Everything But The Girl – Driving ’96 (The Underdog Mix) [1996]
 15. Everything But The Girl – Firewall (”Five Fathoms” B-Side) [1999]
 16.  Everything But The Girl – Wrong (Todd Terry Remix Edit – Video Version) [1996]
 17. Everything But The Girl – 25th December [1994]
 18. Everything But The Girl – Single (Photek Remix) [1996]
 19. Everything But The Girl – I Was Always Your Girl [1988]
 20. Everything But The Girl – Driving (Original Radio Edit) [1990]
 21. Everything But The Girl – Rollercoaster [1994]
 22. Everything But The Girl – Before Today (Adam F Remix) [1997]
 23. Everything But The Girl – Driving ’96 (Masters at Work Racing Mix) [1996]
 24. Everything But The Girl – Missing (Ak-M Deep House Radio Edit) [1995]
 25. Everything But The Girl – Missing (99 Trouble) [1998]
 26. Everything But The Girl – Big Deal [1996]
 27. Everything But The Girl – Flipside [1996]
 28. Everything But The Girl – Lights Of Te Touan [1994]
 29. Everything But The Girl – The Heart Remains A Child [1996]
 30. Everything But The Girl – Careless [1986]
 31. Everything But The Girl – Walking To You [1994]
 32. Everything But The Girl – Old Friends [1991]
 33. EBTG Vs. Soul Vision – Tracey in My Room (Lazy Dog Bootleg Vocal) [2001]
 34. Everything But The Girl – Angel [1985]
 35. Everything But The Girl – Downtown Train (B-Side) [1990]
 36. Everything But The Girl – Cross My Heart [1986]
 37. Everything But The Girl – Time After Time [1992]
 38. Everything But The Girl – Corcovado [2002]
 39. Everything But The Girl – Missing (Greg Downey Remix) [2011]
 40. Everything But The Girl – Rollercoaster (Scuba Mix) [2005]
 41. Everything But The Girl – Oxford Street [1988]
 42. Everything But The Girl – Me And Bobby D (B-Side) [1990]

Lista 21 najlepszych utworów Tracey Thorn (utwory solowe, kolaboracje, remiksy)

 1. Tracey Thorn – Grand Canyon (Ada Vocal Remix) [2007]
 2. Adam F Feat. Tracey Thorn – The Tree Knows Everything [1997]
 3. Tracey Thorn – Falling Off The Log [2007]
 4. Tracey Thorn – Sister Winter [2010]
 5. Massive Attack Feat. Tracey Thorn – Protection (7” Edit) [1995]
 6. Tracey Thorn – It’s All True (Album Version) [2007]
 7. Tracey Thorn – It’s All True (Kris Menace Full Vocal Remix Edit) [2008]
 8. Tiefschwarz Feat. Tracey Thorn – Damage (Album/Original Version) [2007]
 9. Tracey Thorn – A-Z [2007]
 10. Tracey Thorn – King’s Cross (Hot Chip Remix) [2007]
 11. Tracey Thorn – Why Does the Wind (Ewan Pearson Radio Edit) [2010]
 12. Tracey Thorn – In the Cold, Cold Night [2012]
 13. Tracey Thorn – Raise The Roof [2007]
 14. Tracey Thorn – King’s Cross (Album Version) [2007]
 15. Tracey Thorn – Why Does The Wind (Morgan Geist Remix) [2010]
 16. Tracey Thorn – Swimming (Seth Troxler and Visionquest Remix) [2011]
 17. Massive Attack Feat. Tracey Thorn – The Hunter Gets Captured by the Game [1995]
 18. Tracey Thorn – Joy [2012]
 19. Tracey Thorn – Grand Canyon (Dirty South Vocal Mix) [2007]
 20. Tevo Howard Feat. Tracey Thorn – Without Me (Radio Edit) [2010]
 21. Massive Attack Feat. Tracey Thorn – Better Things [1994] [cover utworu grupy The Marvelettes z 1966 r., nagrany na potrzeby filmu „Batman Forever”]

Lista 31 najlepszych utworów Bena Watt’a (utwory solowe, produkcje, kolaboracje, remiksy dla innych artystów)

 1. Beth Orton – Central Reservation (Ben Watt’s The Then Again Mix) [1999]
 2. Ben Watt – Guinea Pig (Faet. Julia Biel) (Vocal Variation) [2008]
 3. Mlle Caro & Franck Garcia – Always You (Ben Watt Radio Edit) [2007]
 4. Beth Orton – Stars All Seem To Weep (Original Version Produced by Ben Watt) [1998]
 5. Meshell Ndegeocello – Earth (Ben Watt’s Lazy Dog Remix) [2001]
 6. Ben Watt – The Heart Is A Mirror [2014]
 7. Ananda Project – Cascades Of Colour (Feat. Gaelle Adisson) (Ben Watt’s Deep Vocal Mix) [2000]
 8. Zero 7 – Home (Ben Watt Remix) [2003]
 9. Ben Watt – Forget [2014]
 10. Ben Watt – ‚Nathaniel [2014]
 11. Sandy Rivera – Changes (Feat. Haze) (Ben Watt ”Lazy Dog” Mix) [2002]
 12. Ben Watt – Guinea Pig (Faet. Julia Biel) (M.A.N.D.Y. Remix) [2009]
 13. Ben Watt – Pop a Cap In Yo Ass (Feat. Estelle) [2005]
 14. Maxwell – Lifetime (Ben Watt’s Lazy Dog Extended Remix) [2001]
 15. Ben Watt – Attack, Attack, Attack (Feat. Baby Blak) [2005]
 16. Sade – By Your Side (Ben Watt’s Lazy Dog Remix) [2000]
 17. Bent – Swollen (Feat. Zoe Johnston) (Ben Watt Vocal Mix) [2009]
 18. Terri Walker – Guess You Didn’t Love Me (Ben Watt’s Lazy Dog Remix) [2003]
 19. Figurines – Silver Ponds (Ben Watt Remix) [2006]
 20. Ben Watt – Can’t [1981]
 21. Everything But The Girl – Lullaby Of Clubland (Ben Watt Summer Storm Mix) [2000]
 22. Faith Evans – Mesmerized (Ben Watt Remix) [2005]
 23. Ben Watt – Lone Cat (Holding On) (Original Mix) [2003]
 24. Ben Watt – Lone Cat (Holding On) (Justin Martin Remix) [2005]
 25. Stimming, Ben Watt & Julia Biel – Bright Star (Sunrise Mix) [2010]
 26. Mlle Caro & Franck Garcia ‎– Dead Souls (Original Version, Produced by Ben Watt)
 27. Ben Watt & Sonanda Maitreye – A Stronger Man (Original Mix) [2008]
 28. Ben Watt – Golden Ratio (Charles Webster Remix) [2014]
 29. Empire Of The Sun – Walking On A Dream (Ben Watt Remix) [2009]
 30. Roni Size – In + Out (Feat. Ben Watt) [2000]
 31. Beth Orton – Thinking About Tomorrow (Ben Watt Radio Mix) [2003]

Everything But The Girl (fot. musicbloodline.info)


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796
Dodaj komentarz jako pierwsza osoba!
 
Odpowiedz na komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 

  Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Pozostaw odpowiedź 
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796