Rubryki
3 razy skomentowano

Billboard: Notowania z 08/08/13

Dodany przez | 10/08/2013
Informacje
 
 

W USA Robin Thicke nie ma sobie równych.


The Billboard Hot 100

Po raz 9. liderem zestawienia singli w USA jest utwór Blurred Lines Robina Thicke, T.I. i Pharrella Williamsa. Ostatnim singlem, który przez 9 kolejnych tygodni okupował 1. pozycję The Billboard Hot 100, było One More Night Maroon 5 (między wrześniem a listopadem 2012 r.). Tymczasem ostatnim singlem, który spędził na szczycie listy o 1 tydzień dłużej niż wymienione utwory, było We Found Love Rihanny i Calvina Harrisa (na przełomie 2011 r. i 2012 r., choć nie był to pobyt nieprzerwany). Gdybyśmy zaś próbowali ustalić, jaki singiel nagrany przez solistę (a zatem mężczyznę) przebywał na szczycie Hot 100 dłużej niż Blurred Lines, najbardziej aktualnym kandydatem byłoby Low Flo Rida (feat. T-Pain), które znajdowało się na tej pozycji przez 10 tygodni zimą 2008 r.

Prócz tego singiel Blurred Lines pobija własny rekord ustanowiony 2 tygodnie wcześniej i następnie poprawiony przed tygodniem. Po raz 10. z rzędu piosence przypada bowiem w udziale tytuł Airplay Gainer (przyznawany przez Billboard od roku 1985), co oznacza, że Blurred Lines ponownie zanotowało największy wzrost odtworzeń w radiostacjach w stosunku do wcześniejszego tygodnia.

Po raz 5. Blurred Lines to również najpopularniejszy singiel w amerykańskich radiostacjach. Co więcej, piosenka poprawia rekord ustanowiony przez We Belong Together Mariah Carey w 2005 r., ponieważ w ciągu 7 dni trafiła ona do większej liczby radiosłuchaczy niż jakakolwiek piosenka mająca na to tyle samo czasu. Billboard zaczął interesować się tymi danymi pod koniec 1990 r. Od tej pory najlepszy tygodniowy rezultat radiowego „audience impressions” wynosił 212,2 mln (We Belong Together). Blurred Lines podniosło pułap do 219,8 mln.

A na tym rekordy megahitu Robina Thicke się nie kończą. Piosenka w ciągu ostatniego tygodnia została legalnie pobrana na terenie USA ponad 400 tysiące razy, co przydarzyło się jej wcześniej już trzykrotnie. Do tej pory rekord należał do singla Somebody That I Used To Know Gotye i Kimbry, który trzykrotnie generował tygodniową sprzedaż cyfrową na poziomie powyżej 400 tysięcy kopii.

Najwyżej notowany debiut na liście sprzed tygodnia, Best Song Ever One Direction, z miejsca 2. przesuwa się w dół na pozycję 15. po dużym tygodniowym spadku sprzedaży cyfrowej w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Jest to jednak zachowanie typowe dla singli, które wyłącznie dzięki świetnej sprzedaży cyfrowej w tygodniu premiery, a niewielkiej jeszcze popularności m.in. w radiostacjach, debiutują w top 10 The Billboard Hot 100. Piosenka One Direction może jeszcze powrócić do top 10, jeżeli aktywniej włączą się w jej promocję inne komponenty listy Hot 100, jak np. częstotliwość emisji Best Song Ever w radiostacjach. Za rzadkie należy zatem uznać zachowanie singla Holy Grail Jaya Z i Justina Timberlake’a, który mimo debiutu w top 10 (na miejscu 8.) na skutek wysokiej sprzedaży cyfrowej w tygodniu premiery, dzielnie trzyma się w czołowej dziesiątce, notując w 4. tygodniu pobytu na liście awans na miejsce 5.

Rośnie w siłę aktualny „numer jeden” z Australii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, tj. singiel Wake Me Up! Avicii i Aloe Blacca. W 6. tygodniu na liście piosenka zalicza największy w tym tygodniu awans i z miejsca 48. wskakuje do top 20, zatrzymując się na pozycji 17. Kolejny cel: top 10.

W top 100 pojawiają się łącznie 4 nowości: #62 Enrique Iglesias Turn The Night Up, #85 P!nk feat. Lily Allen True Love, #95 Passenger Let Her Go, #100 Blake Shelton Mine Would Be You.

Największy spadek: z #21 poza top 100 – Ariana Grande Baby I. A w ramach listy: z #56 na #90 – Chris Brown feat. Nicki Minaj Love More.
Największy awans: z #48 na #17 – Avicii feat. Aloe Blacc Wake Me Up!.
Najdłużej na liście: 61 tygodni – The Lumineers Ho Hey (aktualnie #44).

Notowanie z 08/08/2013 – top 40:

1. Robin Thicke feat. T.I. & Pharrell Williams Blurred Lines
2. Miley Cyrus We Can’t Stop
3. Imagine Dragons Radioactive
4. Daft Punk feat. Pharrell Williams Get Lucky
5. Jay Z feat. Justin Timberlake Holy Grail
6. Anna Kendrick Cups (Pitch Perfect’s When I’m Gone)
7. Bruno Mars Treasure
8. Zedd feat. Foxes Clarity
9. Capital Cities Safe And Sound
10. Maroon 5 Love Somebody
11. Macklemore & Ryan Lewis feat. Mary Lambert Same Love
12. Florida Georgia Line feat. Nelly Cruise
13. Macklemore & Ryan Lewis feat. Ray Dalton Can’t Hold Us
14. Justin Timberlake Mirrors
15. One Direction Best Song Ever
16. Calvin Harris feat. Ellie Goulding I Need Your Love
17. Avicii feat. Aloe Blacc Wake Me Up!
18. Jason Derulo The Other Side
19. Selena Gomez Come & Get It
20. Ariana Grande feat. Mac Miller The Way
21. P!nk feat. Nate Ruess Just Give Me A Reason
22. Hunter Hayes I Want Crazy
23. Lana Del Rey vs Cedric Gervais Summertime Sadness
24. Randy Houser Runnin’ Outta Moonlight
25. Phillip Phillips Gone, Gone, Gone
26. J. Cole feat. Miguel Power Trip
27. AWOLNATION Sail
28. Luke Bryan Crash My Party
29. Icona Pop feat. Charli XCX I Love It 
30. Ciara Body Party
31. Macklemore & Ryan Lewis feat. Wanz Thrift Shop
32. Rihanna feat. Mikky Ekko Stay
33. Justin Timberlake Take Back The Night
34. Bruno Mars When I Was Your Man
35. Brett Eldredge Don’t Ya 
36. Blake Shelton feat. Pistol Annies & Friends Boys ‚Round Here 
37. Florida Georgia Line Round Here
38. Rocko feat. Future & Rick Ross U.O.E.N.O.
39. Lorde Royals
40. Wale feat. Tiara Thomas / Rihanna Bad

Pełne notowanie odnaleźć można na stronie magazynu Billboard.

 

The Billboard 200

Dubletem na 2 najważniejszych listach magazynu Billboard pochwalić może się w tym tygodniu Robin Thicke. Jego najnowszy album, Blurred Lines, zatytułowany na wzór przebojowego singla, debiutuje na 1. miejscu listy sprzedaży albumów w USA w czasie, gdy singiel promujący to wydawnictwo spędza na szczycie zestawienia singli 9. tydzień. Ostatnim wykonawcą, który jednocześnie zajmował 1. pozycję na The Billboard Hot 100 i The Billboard 200, była Rihanna. Wokalistka dokonała tego w grudniu 2012 r. za sprawą singla Diamonds i albumu Unapologetic. Natomiast ostatnim solistą, który dokonał tego, co Thicke, był Eminem (sierpień 2010 r. – singiel Love The Way You Lie i album Recovery). Gdyby jednak ograniczyć pole poszukiwań do solistów, którzy nie są raperami, ostatnim wykonawcą spełniającym te kryteria byłby Justin Timberlake, a miało to miejsce w 2006 r. (singiel SexyBack i album FutureSex/LoveSounds).

Pomimo tego, że Blurred Lines to 6. studyjny longplay Robina Thicke, jest to dopiero jego pierwszy w karierze album, który dotarł na szczyt The Billboard 200. Wydawnictwo to zakupiło w ciągu tygodnia ok. 177 tysięcy osób. Robinowi udało się zatem także poprawić swój najlepszy jak dotąd tygodniowy wynik sprzedaży, który wynosił wcześniej 137 tysięcy kopii, a zapewnił mu go album Something Else z 2008 r. (notowany wówczas na miejscu 3.).

Z 1. miejscem żegna się Selena Gomez, której album Stars Dance spędził na tej lokacie zaledwie 1 tydzień. Album obsuwa się aż o 7 pozycji i notuje spadek sprzedaży rzędu 68%. W ciągu 2. tygodnia znalazł on w USA 31 tysięcy nabywców.

Uwagę zwraca względnie wysoki debiut nowego albumu Backstreet Boys. Jak dotąd wszystkie albumy zespołu wydawane w USA debiutowały w top 10 listy. Nie inaczej jest tym razem. In A World Like This zaczyna swój pobyt na liście od pozycji 5. Poprzedni album Backstreet Boys, This Is Us (2009), wystartował od pozycji 9. In A World Like This jest najwyżej notowanym albumem zespołu od czasu krążka Never Gone z 2005 r. (miejsce 3.). Warto dodać, że grupa miała w USA 2 albumy, które dotarły do 1. pozycji listy, tj. Millenium (1999) i Black & Blue (2000).

Inny boysband, Emblem3, który zaistniał w świadomości Amerykanów dzięki 2. amerykańskiej edycji programu The X Factor, emitowanej w TV jesienią 2012 r., debiutuje w tym tygodniu na miejscu 7. z albumem Nothing To Lose. Płyta wygenerowała sprzedaż rzędu 47 tysięcy kopii w ciągu tygodnia. Co ciekawe, zespół zajął w programie 4. miejsce, ale za to swoją przygodę z listą sprzedaży albumów w USA rozpoczyna z dużą lepszym wynikiem niż zwycięzca programu, Tate Stevens, którego debiut o tytule Tate Stevens w tygodniu premiery notowany był na miejscu 18. (jest to jak dotąd najwyższa lokata tego albumu) i sprzedał się wówczas w nakładzie 17 tysięcy kopii.

Bolesny spadek dotknął jeden z najwyższych ubiegłotygodniowych debiutów, tj. album Tracing Back Roots We Came As Romans. Wydawnictwo swój pobyt na liście zaczęło od miejsca 8., by tydzień później wypaść z top 50 i zatrzymać się na pozycji 54.

Nadal dosyć duże spadki notuje album Ciary pt. Ciara. Mimo debiutu na pozycji 2., obecnie, tj. w 4. tygodniu pobytu na liście, longplay gwiazdy R&B znajduje się na miejscu 55. po spadku o 24 miejsca.

Fatalny start zalicza Jay Sean. Jego najnowszy album, Neon, debiutuje na odległym 116. miejscu. O brytyjskim wokaliście głośno w USA zrobiło się w 2009 r., gdy jego singiel Down, nagrany z Lil Waynem, znalazł się na czele The Billboard Hot 100. Było to o tyle duże wydarzenie, że w latach 2000-2009 tylko 4 single wykonywane przez Brytyjczyków zameldowały się na 1. pozycji amerykańskiego zestawienia singli, tj. You’re Beautiful Jamesa Blunta (2006), Bleeding Love Leony Lewis (2008), Viva La Vida Coldplay (2008) i wspomniane Down. Później statystyki Brytyjczyków zaczęły się poprawiać (i to nie tylko dzięki Adele). Dla Jaya Seana był to największy sukces w karierze. Album All Or Nothing wydany na rynku amerykańskim w korelacji z singlem Down cieszył się średnim zainteresowaniem, o czym świadczy maksymalna pozycja – 37. Jednakże pozycja startowa jego następcy, albumu Neon, to dużo większy policzek dla wokalisty. Aczkolwiek nie da się ukryć, że od jakiegoś czasu zainteresowanie osobą Jaya Seana nie było zbyt duże.

Na razie nieszczególnie przekonał Amerykanów wokalista skrywający się pod pseudonimem Passenger, który dzięki singlowi Let Her Go zyskał w tym roku dużą popularność w różnych regionach świata, w tym w Polsce. Podczas gdy wspomniany singiel zadebiutował w ostatniej dziesiątce amerykańskiego zestawienia singli, co w przypadku tej listy jest dobrą pozycją wyjściową, to promowany przez niego album All The Little Lights swoją przygodę z listą sprzedaży albumów rozpoczyna od miejsca 169., a to już dobrze nie wróży. Jeżeli jednak Let Her Go wzmocni w USA swój status, w jakimś stopniu powinien zyskać na tym album.

Odnotowania wymagają jeszcze 2 znaczące powroty na listę – do jej top 20. I tak oto zestaw przebojów Billy’ego Joela, The Essential Billy Joel, powraca do zestawienia na miejsce 15., natomiast kompilacja Hot Rocks 1964-1971, zawierająca wybrane nagrania The Rolling Stones, wskakuje znikąd na miejsce 18. Spośród wydawnictw tego typu ogromne skoki, tyle że już w ramach listy, notują jeszcze albumy:
Greatest Hits Fleetwood Mac – skok z miejsca 172. na 29.;
Chronicle The 20 Greatest Hits Creedence Clearwater Revival (z Johnem Fogerty) – skok z pozycji 133. na 22.

W aktualnym notowaniu odnaleźć można więcej albumów typu „greatest hits”, które powróciły na listę (np. na #33 Queen, #35 Johnny Cash, #37 Red Hot Chili Peppers, #42 Elvis Presley, #66 Bruce Springsteen, #85 Bon Jovi).

W top 200 pojawia się w tym tygodniu 15 nowości: #1 Robin Thicke Blurred Lines, #2 Five Finger Death Punch The Wrong Side Of Heaven And The Righteous Side Of Hell: Volume 1, #4 Tech N9ne Something Else, #5 Backstreet Boys In A World Like This, #7 Emblem3 Nothing To Lose, #25 Vince Gill & Paul Franklin Bakersfield, #26 Grateful Dead Dave’s Picks: Volume 7: Horton Field House, Illinois State, Normal, Illinoi, #27 Buddy Guy Rhythm & Blues, #30 Michael Franti & Spearhead All People, #52 Chimaira Crown Of Phantoms, #99 Owl City The Midsummer Station: Acoustic (EP), #116 Jay Sean Neon, #166 Kompilacja James Fortune Presents: Kingdom Music, Volume 1, #169 Passenger All The Little Lights, #184 Chante Moore Moore Is More.

Notowanie z 08/08/2013 – top 40:

1. Robin Thicke Blurred Lines (nowość)
2. Five Finger Death Punch The Wrong Side Of Heaven And The Righteous Side Of Hell: Volume 1 (nowość)
3. Jay Z Magna Carta… Holy Grail
4. Tech N9ne Something Else (nowość)
5. Backstreet Boys In A World Like This (nowość)
6. Soundtrack Teen Beach Movie
7. Emblem3 Nothing To Lose (nowość)
8. Selena Gomez Stars Dance
9. Kidz Bop Kids Kidz Bop 24
10. Florida Georgia Line Here’s To The Good Times
11. Imagine Dragons Night Visions
12. Bruno Mars Unorthodox Jukebox
13. Marc Anthony 3.0
14. J. Cole Born Sinner
15. Billy Joel The Essential Billy Joel (powrót)
16. Macklemore & Ryan Lewis The Heist
17. Justin Timberlake The 20/20 Experience
18. The Rolling Stones Hot Rocks 1964-1971 (powrót)
19. Soundtrack Pitch Perfect
20. Blake Shelton Based On A True Story…
21. Daft Punk Random Access Memories
22. Creedence Clearwater Revival feat. John Fogerty Chronicle The 20 Greatest Hits
23. Hunter Hayes Hunter Hayes
24. Sara Bareilles The Blessed Unrest
25. Vince Gill & Paul Franklin Bakersfield (nowość)
26. Grateful Dead Dave’s Picks: Volume 7: Horton Field House, Illinois State, Normal, Illinoi (nowość)
27. Buddy Guy Rhythm & Blues (nowość)
28. P!nk The Truth About Love
29. Fleetwood Mac Greatest Hits
30. Michael Franti & Spearhead All People (nowość)
31. Kompilacja Now 46
32. Darius Rucker True Believers
33. Queen Greatest Hits (powrót)
34. Wale The Gifted
35. Johnny Cash The Essential Johnny Cash (powrót)
36. Kompilacja Rich Gang
37. Red Hot Chili Peppers Greatest Hits (powrót)
38. Kanye West Yeezus
39. The Lumineers The Lumineers
40. Lana Del Rey Born To Die

Pełne notowanie odnaleźć można na stronie magazynu Billboard.

Więcej tekstów mojego autorstwa przeczytać można na moim blogu.


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Notice: Undefined variable: comment_num in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-content/themes/steam/comments.php on line 16
razy skomentowano
 
Odpowiedz na komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 

  Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 • Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

  Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796
  Zuzanna Janicka
  11/08/2013 at 08:30

  Słuchałam raz płyty Robina i mu podziękowałam…


  Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796
  Odpowiedz


 • Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

  Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796
  BΔSTILLEholic
  11/08/2013 at 14:00

  Tym razem nie będę już pisać o tym jak nie trawię piosenki z pierwszego miejsca. Właśnie doznałam szoku: Anna Kendrick zaczęła śpiewać?! 🙁


  Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796
  Odpowiedz


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Pozostaw odpowiedź 
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796