Recenzje
0 razy skomentowano

DaDaDam

Dodany przez | 15/08/2014
Informacje
 
Gł. Gatunek
Wykonawcy Uczestniczący

Grzegorz Markowski / Dariusz Kozakiewicz / Piotr Urbanek / Jacek Krzaklewski / Piotr Szkudelski

Wytwórnia

Warner Music Poland

Data Wydania

09/06/2014

Tracklista
 

1. Wszystko Ma Swój Czas (3:55)
2. Znowu Plaża (3:28)
3. Droga Bez Łez (5:22)
4. Express (4:25)
5. Takie To Przebudzenie (5:33)
6. Nigdy Dość (6:03)
7. Dla Kogo (4:38)
8. Speedy Tune (5:30)
9. Przebudzanka (3:51)
10. Odnawiam Dusze (3:17)
11. Żyję Jak Chcę (6:17)
12. Strażak (2:37)

 

DaDaDam to najnowszy krążek grupy Perfect – wyjadaczy na polskiej scenie muzycznej, których utwory są hymnami polskiego rocka. Można stwierdzić, że jego tytuł został nadany od niechcenia, jednak nie jest on tak ważny, jak zawartość płyty, która zniewala. Zawiera ona kawał dobrego rocka, którym panowie z Perfectu jeszcze nigdy nikogo nie zawiedli. Czy krążek będzie, jak zapowiedział Grzegorz Markowski, ostatnim w dorobku zespołu?

„Gdybym kiedyś odszedł stąd, nie obrażaj się na śmierć” – tak brzmi refren utworu Wszystko Ma Swój Czas. Już w początkowych słowach wokalista zdaje się za to przepraszać fanów, ale czy tylko fanów? Utwór otwiera płytę, a od pewnego czasu przoduje na listach przebojów m.in. Trójki. Utwór rozpoczyna się spokojnym riffem gitarowym, a po chwili słyszymy wokal Grzegorza Markowskiego – przejmujący, wyrazisty i jakże charakterystyczny. Refren świadczy o przebojowości kawałka. Przesterowane gitary, rockowy wokal – wszystko, czego potrzebuje ballada rockowa, aby stać się hitem, odnajdziemy w tym jednym utworze.

Droga Bez Łez to bardziej dynamiczny utwór, mówiący o poukładanym życiu, które weryfikuje diabeł będący w każdym z nas. Tekst do Drogi Bez Łez napisał Robert Gawliński. Początkowo słyszalna jest wyraźnie partia basu, która podkreśla rytm utworu. Kompozycję kończą rozbudowane gitarowe solówki, którymi zespół udowadnia, że nie wyszedł z formy. W Expressie wokalu użycza, oprócz Markowkiego, Marcin Koczot. Partia wokalu jest bardzo wysoka, co sprawia, że słuchacz ma ciarki, a w połączeniu z tekstem i rasowymi gitarami czuje się jak w niebie.

Takie To Przebudzenie to ballada opierająca się na gitarze akustycznej i niemal szepcie wokalisty w zwrotkach. Autorem tekstu jest Wojciech Waglewski. Pozorna końcówka nie zachwyca. Po całkowitym wyciszeniu nagle pojawiają się lekkie dźwięki gitary elektrycznej, którą usiłuje zastępować wokalista swymi improwizacjami, choć mogło obejść się i bez tego.

Nigdy Dość rozpoczyna genialny riff gitarowy w stylu klasyków rocka, za to w Dla Kogo powolnie grane akordy gitarowe mogą lekko irytować. Broni się sama końcówka, w której wokalista zastanawia się, dla kogo jest przeznaczony świat. Utwór instrumentalny (Speedy Tune) to popis umiejętności gitarzystów oraz perkusisty, a także idealny przerywnik między dającymi do myślenia tekstami. Przebudzanka obala mit o obecności prawdy w codziennym życiu, a Odnawiam Dusze to piękna ballada o człowieku, który potrafi odmieniać ludzkie serca.

Na płycie każdy utwór opowiada inną historię; dotyczy nowych doświadczeń czy przemyśleń. Umiejętne kompozycje zachęcają do sięgnięcia po stare nagrania zespołu. Album DaDaDam pokazuje, że Perfect nie wyszedł z formy i nadal gra w tym samym stylu, tak jakby zatrzymał się czas i nic się nie zmieniło od lat. Czego chcieć więcej? Jeśli to będzie ostatni album grupy, to bez wątpienia wszyscy stwierdzą, że zespół odszedł w wielkim stylu; a jeśli nim nie zostanie, to należy się tylko cieszyć. To będzie oznaczało, że jeszcze nie raz zostaniemy obdarowani dawką potężnej muzyki.

DaDaDam (fot. deezer.com)

Plusy

- Umiejętne kompozycje
- Rockowy wokal Grzegorza Markowskiego
- Ciekawe teksty

Minusy

- Zniechęcająca okładka
- Brak innowacji

Ocena recenzenta
Nota
8.3

Przewiń
Ocena czytelników
Twoja nota
7.6

Ocena została już oddana