4 razy skomentowano

Polska = Eurowizja 2014? Nie wykluczone!

Dodany przez | 29/08/2013
 

Poniżej przytaczamy treść newsa, opublikowanego tuż po 22:00 na oficjalnej stronie OGAE Polska (Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji )

2 lata – tyle trwała absencja Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji. Uczestniczyliśmy w tym wyjątkowym wydarzeniu nieprzerwanie do 2011 roku. Najwyższe miejsce, jakie wywalczył polski reprezentant to 2. pozycja. Dokonała tego debiutująca Edyta Górniak w 1994 roku. W latach 90. XX wieku Polskę reprezentowali kolejno:Justyna Steczkowska (18. miejsce),Kasia Kowalska (15. miejsce), Anna Maria Jopek (11. miejsce), Sixteen (17. miejsce), Mietek Szcześniak (18. miejsce). W kolejnym dziesięcioleciu w barwach Polski wystąpili: Piasek (20. miejsce), Ich Troje (7. miejsce), Blue Cafe (17. miejsce). Od momentu wprowadzenia półfinałów w 2004 roku, tylko raz udało się polskiemu reprezentantowi wywalczyć awans do finału – było to w 2008 roku, Isis Gee w Belgradzie oczarowała publiczność i jurorów. Awansu nie wywalczyli natomiast Ivan i DelfinIch TrojeThe Jet SetLidia Kopania oraz Marcin Mroziński. Ostatni raz nasz kraj zagościł na Eurowizji w 2011 roku.Magdalena Tul i jej utwór Jestem, mimo ogromnego wsparcia fanów, zajął ostatnie, 19. miejsce w półfinale. Rok później Telewizja Polska ogłosiła, że biało-czerwonych barw zabraknie na Eurowizji z powodu problemów finansowych oraz zaangażowaniem się w Euro 2012.

Zniecierpliwieni fani konkursu spodziewali się szybkiego powrotu polskiego reprezentanta na eurowizyjną scenę. Niestety, w 2013 roku Polski ponownie zabrakło w tym wydarzeniu. Telewizja Polska argumentowała swoją decyzję problemami finansowymi, z jakimi borykała się spółka. Po dwóch niezwykle udanych edycjach eurowizyjnych, przyszedł czas na ponowne analizowanie i podejmowanie decyzji dot. chęci uczestnictwa każdego kraju na Eurowizji. OGAE Polska, jako jedyne legalne Stowarzyszenie skupiające fanów Konkursu Piosenki Eurowizji przez poprzednie 2 lata było w ścisłym kontakcie zarówno z przedstawicielami TVP, jak również z KRRiT, EBU oraz Ministerstwem Kultury. W związku z nadchodzącym terminem zgłoszeń do konkursu nasze stowarzyszenie wymieniło kilka listów m.in. z Panem Andrzejem Siezieniewskim – jest to jedyny Polak, który zasiada w zarządzie EBU, ponadto jest prezesem Polskiego Radia. Prezes wypowiedział się przychylnie dot. powrotu Polski na Eurowizję. Oprócz tego obiecał, że poruszy kwestię naszego udziału podczas spotkań z prezesem Telewizji Polskiej, Panem Juliuszem Braunem.

W sierpniu OGAE Polska otrzymało list z Biura Koordynacji Programowej Telewizji Polskiej, w którym przedstawiciele TVP wyjaśniają, że dwuletnia przerwa w konkursie była związana wyłącznie problemem finansowym stacji. Ponadto deklarują zainteresowanie kolejnymi edycjami Konkursu:

jako nadawca publiczny jesteśmy zainteresowani udziałem polskiego przedstawiciela w tym wydarzeniu muzycznym i spełnieniem oczekiwań widzów z tym związanych.

W liście Telewizja Polska wyjaśnia, że we wrześniu zaplanowane zostało spotkanie z przedstawicielami EBU. Przyszłość Polski zależeć będzie w głównej mierze od wyników tego spotkania. Decyzja nie jeszcze została podjęta. O tym, czy Polska wróci do Konkursu dowiemy się jesienią. Najważniejsze, że malutkie światełko w tunelu zostało zapalone. W przyszłym roku będzie miała miejsce 20. rocznica udziału Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji, to niewątpliwie dobry czas na powrót. Teraz pozostaje nam czekać na oficjalne komunikaty Telewizji Polskiej w tej sprawie. Kto wie, może biało-czerwone flagi ponownie zawitają na tym największym muzycznym wydarzeniu w Europie? Trzymajmy kciuki!

Źródło: Tomasz Deszczyński – Prezes OGAE Polska; Łukasz Smardzewski; Tomasz Piątkowski

 • Pan Kotek

  Znowu pewnie jakąś wymówkę sobie wymyślą. Najlepiej ze wszystkiego zrezygnować bo „nie ma pieniędzy” . To gdzie jest ten cały abonament telewizyjny + wysokie podatki ?!?

 • Vanessa Hajniak

  już teraz wiadomo że reprezentuje nas Cleo i Donatan „My Słowianie” więc nie pozostało nam nic jak trzymać mocno kciuki 😀

 • Vanessa Hajniak

  jak myślicie? mamy szanse na wygraną? oglądacie wgl? 😀

 • Broniczysła Przybytek

  Tegoroczna Eurowizja zakończyła się wielką klęską dla społeczności. Szanowni rodzice za rok spojrzycie na swoje dzieci , które wówczas będą wyglądały jak tytułowy zwycięzca/zwyciężczyni (najlepiej by pasował rodzaj nijaki ) ?? !!! Porażka na maksa gdzie ci ludzie mają oczy !!!