Cykle
0 razy skomentowano

Portfonia | Pop Goes The Blog

Dodany przez | 19/11/2014
Informacje
 
 

Zapraszamy do lektury drugiego październikowego epizodu cyklu Portfonia!

Tym razem o sobie i historii swojej aktywności opowie nam Kordian Kuczma – jeden z najlepszych muzycznych blogerów w Polsce, prowadzący bloga Pop Goes The Blog.

Odwiedź jego bloga! Polub PGTB na Facebooku!

Kim jesteś na co dzień?

Redaktorem i publicystą tygodnika Gazeta Finansowa. Mogę z czystym sumieniem polecić jego stronę internetową gf24.pl i profil na Facebooku, ponieważ osobiście odpowiadam za ich zawartość.

Co Cię inspiruje w życiu?

Gdybym miał być szczery, musiałbym niestety odpowiedzieć, że własna próżność. Uwielbiam robić rzeczy, na które nie wpadli inni, nawet jeżeli wydają się nieracjonalne. Nie zaprowadziło mnie to jeszcze na ścieżkę autodestrukcji, więc chyba nie jest to najgorszy pomysł na życie!

Jakie nosisz w sobie marzenia?

Wolę mówić o planach niż marzeniach, ponieważ uważam, że nie ma pomysłów nie do spełnienia. Z mniej realnych mam prawdziwą obsesję na punkcie wygrania Ogólnopolskiego Dyktanda. Nie jestem już takim pasjonatem ortografii, jak w czasach licealnych, kiedy wszystko wydaje się bardziej interesujące, niż program zajęć (czasem to nieprawda), ale lubię, kiedy coś co robię, ma wyrazistą puentę, szczególnie jeżeli trwa to wiele lat.

Parę ciekawostek na twój temat?

Chyba jeszcze bardziej niż muzyką pasjonuję się fotografowaniem i archiwizacją starych cmentarzy, mam nadzieję, że niedługo usłyszycie o mnie w kontekście warszawskich Powązek. Kiedyś krótko pracowałem jako pomocnik detektywa. Niektórzy uważają mnie za eksperta od energetyki, ale co oni tam wiedzą <śmiech> Kiedy nie mogę spać, staram sobie przypomnieć skład reprezentacji Brazylii z piłkarskiego Mundialu w 1998, najczęściej z powodzeniem. O ile wiem, nie jestem krewnym żadnego prezydenta Ukrainy.

Kiedy powstał twój blog i w jakich okolicznościach się to wydarzyło?

Blog powstał w listopadzie 2011 r., kiedy rzuciłem pracę w warszawskiej firmie, gdzie wymagano ode mnie prawie 24-godzinnego skupienia na sprawach zawodowych i co gorsza było to kontrolowane. Do pewnego stopnia chciałem w ten sposób zamanifestować swoją nowo nabytą niezależność. Nie wierzyłem, że uda mi się znaleźć jakiś temat, którego nie było na Muzykoblogu, ale jak widać myliłem się.

Jakie inne witryny/projekty muzyczne polecasz?

Na co dzień czytam wiele anglojęzycznych stron, najczęściej podsumowujących w jakiś sposób zagraniczne listy przebojów (Freaky Trigger – Popular, Then Play Long). W Polsce jest sporo wartościowych, ale niedocenianych blogów, pierwszy z brzegu przykład to strona Waszego redaktora Mavoy Music. O ile ja i Hubert staramy się jak najciekawiej pokazać przeszłość i teraźniejszość muzyki, o tyle u Maćka można zobaczyć, jak wygląda jej przyszłość. Mogę zdradzić, że wygląda bardzo sexy <śmiech>, ale każdy czytelnik SU powinien sam go śledzić! Kibicuję także wyznającemu podobną filozofię blogowania do mnie Muzycznemu Archeologowi.

Jaka jest twoja definicja hasła „muzyka”?

Powinna przede wszystkim dawać radość. A każdemu radość dają trochę inne dźwięki, można by o tym dyskutować w nieskończoność.

Co zawdzięczasz muzyce? Co zmieniła w twoim życiu?

Wiem, że moda na subkulturę emo się skończyła, ale nie jestem w stanie tego ująć inaczej, niż: muzyka kilka razy uratowała mi życie, bo w chwilach największej beznadziei zostaje tylko ona. Zawdzięczam jej też praktycznie wszystkich przyjaciół, chociaż świadomość, że gdyby nie Internet, nawet muzyka by nie pomogła, trochę męczy. Tym bardziej się cieszę, że moje życie nie ogranicza się już tylko do muzyki, jak to było jeszcze kilka lat temu.

Czy masz ulubione gatunki muzyczne? Jeśli tak to jakie i dlaczego?

Mógłbym długo opowiadać o swoich przygodach z rockiem (co parę lat mam mocną fazę na „progresję”), popem i soulem, ale przecież wszyscy wiedzą, że Kordian to electro, a ja dobrze czuję się w roli ambasadora tego gatunku przez wielu rodaków uważanego za papkę albo wręcz odmianę disco polo. Nie ukrywam, że melodyjność i przebojowość zawsze były dla mnie najważniejsze w muzyce, dopiero za nimi szło uznanie dla oryginalnej aranżacji albo trafnego tekstu. Wbrew pozorom, o wielu autorach tej wydawałoby się ultra komercyjnej muzyki mało kto wie, dlatego uważam, że mój blog, profil i prywatna lista przebojów odgrywają ważną rolę edukacyjną.

Jacy są twoi muzyczni idole i dlaczego oni?

Dzięki brytyjskiej prasie muzycznej z Empiku pierwszym był Morrissey, bo pisał o stanach emocjonalnych bliskich wielu młodym ludziom, a przy tym kusił kultowym statusem w Wielkiej Brytanii i małą liczbą fanów w Polsce (przynajmniej licealiście w 2003 r. mogło się tak wydawać). To pierwszy wykonawca, który przekonał mnie do pójścia na swój koncert. Trudno mi określić, kiedy dokładnie moją wyobraźnią zawładnęli Pet Shop Boys, ponoć sympatię do nich mam w genach. Podziwiam ich za to, że niby wciąż nagrywają w swoim charakterystycznym stylu, nadal czerpią z bardzo różnych konwencji i są w stanie mnie czymś zaskoczyć. Udowadniają też na każdym kroku, że teksty w muzyce tanecznej nie muszą być błahe. Muszę też wspomnieć o Lanie Del Rey. Na dzień dzisiejszy nie „czuję” jej ewolucji stylistycznej, jednak bardzo się cieszę, że jest ktoś, kto nie będzie pisał feministycznych manifestów i nagrywał seryjnie duetów z Pitbullem (ani nawet Pharrellem), żeby sprzedać półtorej płyty więcej, bo w obecnych realiach rynkowych więcej by to nie dało. Jeżeli ona naprawdę chce zostać kolejną amerykańską ikoną, idąc tą drogą ma na to szanse. Że niby łatwiej o niezależność, kiedy ma się bogatego ojca? A o Miley Cyrus słyszeliście? No i ile gwiazd interesuje się astrofizyką?

Jakie są twoje ulubione krążki i dlaczego?

Moim ulubionym jest Gilgamesh australijskiego duetu Gypsy & The Cat. Moim zdaniem chłopakom udało się na nim dokonać perfekcyjnej syntezy delikatnego electro i retro popu, przy tym poruszając się w klimatach bliskich folku. Z powodów estetycznych i sentymentalnych bardzo cenię również HappinessHurts, obydwa krążki Passion Pit, wszystkie – White Lies, Caught in a Life – Donkeyboy, BelongThe Pains of Being Pure at Heart i This Modern Glitch – The Wombats.

Jakie są twoje ulubione teledyski i dlaczego te?

Największe wrażenie zrobiły na mnie klipy do Vienny – Ultravox i Such a ShameTalk Talk, po części dlatego, że poznałem je dzięki późnonocnemu pasmu 4Fun.tv. Mam wrażenie, że ludzie albo kochają obrazek do Such a Shame, albo go nienawidzą. Należę do tej pierwszej grupy, ponieważ Mark Hollis przypomina mi kolegę z liceum, a tło – Gdańsk-Wrzeszcz. Za najzabawniejszy teledysk, jaki widziałem, uważam DOA – Foo Fighters. Akceptuję subtelną albo burleskową erotykę, jak w Mr. Brightside – The Killers. Za to nie toleruję wydumanej symboliki, ponieważ najczęściej nie oznacza ona głębi myśli, tylko że na planie zdjęciowym ostro ćpano <śmiech>

Który region świata/kraj na świecie najbardziej Cię muzycznie fascynuje?

Przez wiele lat była nim Skandynawia. Za sprawą koleżanki z forum.80s.pl Sylvii moją wielką czwórką zespołów w poprzedniej dekadzie były: szwedzki Kent, duńskie Mew, Saybia i Kashmir, a nieco z boku stali weterani: A-Ha i Europe. Oczywiście w sferze electro ten region również ma mnóstwo do zaoferowania, jednak kiedy zacząłem mocniej dryfować w te rejony, numerem jeden stała się dla mnie Australia. Dzień, w którym last.fm jednocześnie zarekomendowało mi Bag Raiders, Van She, Miami Horror i Pnau uważam za chyba najszczęśliwszy w moim życiu z muzycznego punktu widzenia.

Czy polska muzyka jest warta uwagi? Jeśli tak to czyja?

Moich czytelników pewnie zdziwi to, co napiszę, ale jestem przekonany, że gdybym wylądował na bezludnej wyspie i mógł słuchać tylko utworów polskich artystów, nie mrugnąłbym nawet okiem. Oczywiście są problemy, które budzą wokół tego tematu niezdrowe emocje: ZAiKS i jego bezkrytyczne zapatrzenie we francuski model show-businessu, dogmat, że dobra muzyka jest tylko produktem ubocznym dobrej poezji albo bezustanne rozpamiętywanie osiągnięć nieżyjących gwiazd. Nie zmienia to faktu, że wielu Polaków jest bardzo utalentowanych muzycznie. Jak nie przepadam za pop-folkiem, tak cenię polskie akustyczne granie (Fismoll, Patrick the Pan, Twilite), o polskiej szkole electro w świetle reszty wywiadu chyba nawet nie muszę wspominać.

Kto według Ciebie jest skazany na wielką muzyczną karierę?

Wszystko jest mieszanką talentu, pracy i szczęścia (czasem tylko pracy i szczęścia), skazana może być najwyżej Blue Ivy Carter (trochę jej współczuję)… Ale oczywiście są wykonawcy, którym mocno kibicuję, np. Neon Romance – polski zespół, który zmiata niemal wszystko, co dałoby się wrzucić do muzycznej szufladki „80s revival”. Powalił mnie też ostatnio singiel Perfect World w ogóle nieznanej nowojorskiej grupy Secret Weapons. Czasem trzeba się mocno nagrzebać w morzu sztampy, aby znaleźć perełki, ale warto zachowywać czujność.

Jaka jest twoja dziesiątka piosenek wszech czasów?


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796
Dodaj komentarz jako pierwsza osoba!
 
Odpowiedz na komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 

    Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Pozostaw odpowiedź 
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796