Cykle
0 razy skomentowano

Odtwarzamy, Polecamy! | 06.09.14

Dodany przez | 06/09/2014
Informacje
 
 

Spragnieni nowych dźwięków? Oto nasze propozycje! 

 Redaktorzy z SoundUniverse przedstawią wam po jednej piosence i jednej płycie, których w ostatnim czasie non-stop słuchają!

1) Zuzanna Janicka

Piosenka | Kate Bush – The Wedding List (posłuchaj tutaj)

W wakacje przesłuchałam album Never For Ever Kate Bush. Moją uwagę od razu przykuła piosenka The Wedding List. Jest to zadziorny, soft rockowy kawałek. Najbardziej teatralna piosenka na płycie. Warto zwrócić uwagę na sam tekst utworu. Kate wciela się w pannę młodą, której mąż został zamordowany. Artystka rozpacza? Tak, ale przede wszystkim planuje zemstę.

Never Forever

Never Forever

Album | Amy Lee – Aftermath (posłuchaj tutaj)

Amy Lee od przeszło dziesięciu lat należy do grona najbardziej cenionych przeze mnie wokalistek. Podziwiam jej głos, którym jest w stanie zaśpiewać prawie wszystko. Chociaż jestem fanką twórczości zespołu Evanescence, marzyłam o jej solowej płycie. Aftermath może i nie zastępuje mi jej, ale i tak cieszę się, że otrzymaliśmy od artystki piosenki, które nie tylko pokazują, jak świetnym głosem dysponuje, ale i potwierdzają jej kompozytorski talent. Instrumentalne kompozycje naprawdę oddziałują na emocje i prezentują nam Amy z nieznanej wcześniej strony.

Aftermath

Aftermath

2) Sylwia Chrapek

Piosenka | Brodka – Saute/KO  (posłuchaj tutaj)

Muzykę można w zasadzie zamykać w ramy różnych gatunków, ale chyba nie o to chodzi. Coraz częściej spotykam się z całkiem trafnym podziałem na tylko dwa „gatunki” – muzykę dobrą i złą. I zdaje się, że też takimi kategoriami kierowali się organizatorzy Męskiego Grania, zapraszając przeróżnych artystów z których wszyscy zmieścili się w tej pierwszej grupie. Ze swojej strony polecam klasykę w nowym wydaniu – Monikę Brodkę i jej Saute oraz KO w zupełnie niebanalnych aranżacjach. Warto odkryć ją na nowo!

Granda

Granda

Album | David Fly – The Beginning (posłuchaj tutaj)

Tego artystę zaś, polecam odkryć po raz pierwszy – The Beginning, to jego debiut. Warto też dodać, że krążek jest w pełni niezależny. Dźwięki, jakie pojawiły się na albumie, oscylują w granicach takich gatunków jak folk, blues, country czy soul, a już na pewno zaliczają się do wartościowej muzyki. To, co decyduje o jego wyjątkowości, to niezły wokal, dojrzałe teksty i unikalny klimat. Przeważa na nim gitara, ale nie brak też eksperymentów z innymi instrumentami. Jeśli chcecie posmakować twórczości Davida Fly’a, to polecam na pierwszy kąsek singiel Hope.

The Beginning

The Beginning

3) Jan Pawlicki

Piosenka | Fyfe – Lies (posłuchaj tutaj)

Fyfe, czyli Paul Dixon, to utalentowany 25-letni chłopak z Londynu. Jego muzykę poznałem przy okazji wiadomości, iż będzie on supportem na jesiennej trasie SOHNA. Kawał ciekawej elektroniki, połączonej z nieszablonową gitarą akustyczną i elektryczną. Warto poświęcić temu panu choćby kilka minut.

Solace

Solace

Album | The Neighbourhood – I Love You (posłuchaj tutaj)

Krążek idealny na jesień, wprowadza w klimat ponurej, deszczowej, niekiedy szarej pogody schyłku roku. The Neighbourhood to nie tylko singiel Sweater Weather, album posiada kilka naprawdę intrygujących, eterycznych utworów, przy których znużona jesienna atmosfera wydaje się być zupełnie inna – piękniejsza.

I love you

I love you

4) Sebastian Mnich

Piosenka | Foals – My Number (posłuchaj tutaj)

Piosenka niebywale świeża bez względu na ile razy będziemy ją katować i odsłuchiwać od nowa. Znakomicie rozplanowana w sekcji rytmicznej, z przebojowym refrenem i dopasowanymi do perfekcji chórkami. Kawałek idealny do wakacyjnego tła i dający odprężenie nie tylko singlom z wyboru! Foals w najlepszym możliwym wymiarze!

Holy Fire

Holy Fire

Album | Weird Al Yankovic – Mandatory Fun (posłuchaj tutaj)

Król pastiszu i cesarz parodii powraca po latach i dobiera się do piosenek, które zawojowały światowe listy przebojów. Robi to jak zwykle zaskakując i bawiąc do łez, a on sam kładąc się do łóżka chyba nie do końca rozumie, jak wiele w jego absurdalnych tekstach i folkowych mieszankach utworów – jest majestrii. Wygłupiać potrafi się każdy, ale tylko najlepsi robią to z klasą, przez tak wiele lat nadając utworom nowe… kompletnie absurdalne życie. Viva la Yankovic!

Mandatory Fun

Mandatory Fun

5) Hubert Myśliwiec 

Piosenka | Miguel – Simplethings (posłuchaj tutaj)

Niespieszne, zmysłowe (choć męskie) R&B i brzęcząca w tle, lekko drapieżna gitara. W ostatniej dekadzie zeszłego stulecia to oldschoolowe połączenie sprawdziło się u tria TLC w singlowym Red Light Special, czy też u nieodżałowanej Aaliyah w Choosey Lover (Old School), a przed rokiem u formacji Friends w utworze The Way. Utrzymany w analogicznej konwencji tegoroczny singiel Miguela końcem maja doczekał się teledysku i od tego czasu mocno siedzi w mojej głowie. Simplethings stylowo brzmi zwłaszcza późną porą. Siła tego utworu tkwi zaś w tym, że tak samo wybornie powinien brzmieć za rok, za 10 lat czy w jeszcze dalszej przyszłości – nawet jeżeli byłoby to wówczas brzmienie wybitnie nienowoczesne. Odnotować wypada, że Simplethings umieszczono na drugiej części soundtracku do serialu stacji HBO pt. Dziewczyny.

Simple Things

Simple Things

Album | Josh Record – Pillars (posłuchaj tutaj)

Na swoim debiutanckim albumie Josh Record umieścił kilkanaście bardzo delikatnie wyśpiewanych, łagodnie brzmiących, podszytych melancholią kompozycji. Kilka z nich (poza singlowym Wide Awake także m.in. Bed Of Thorns) skłania do refleksji i bardzo uspokaja. Tak zaprojektowany album najlepiej sprawdzi się w jesienno-zimowym anturażu, w który niebawem wkroczymy. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii, z której pochodzi Josh, Pillars wydano jednak w szczycie sezonu wakacyjnego.

Pillars

Pillars

6) Jacek Wnorowski

Piosenka | Ben Howard – End of the Affair  (posłuchaj tutaj)

Ben Howard z nowym materiałem wyskoczył jak z procy. Nagle udostępnił nowy utwór, niedługo później zapowiedział swój kolejny krążek. Piosenka składa się z dwóch części. Pierwsza, dłuższa, typowo folkowa, nawiązuje do wcześniejszych dokonań muzyka. Druga, swoiste outro, to przykład najlepszego w swoim rodzaju post-rocka. Atakuje jak huragan i przywodzi na myśl sławy gatunku m. in. Explosions in the Sky czy God Is An Astronaut.

I Forgot Where We Were

I Forgot Where We Were

Album | Phosphorescent – Muchacho (posłuchaj tutaj)

Zeszłoroczny album amerykańskiego barda to prawdziwa perełka wśród wydawnictw folk. Zawarte na nim kompozycje stanowią pełny przekrój tempa i rytmu. Od tanecznego i porywczego Ride On/Right On, przez A Charm/A Blade, Muchacho’s Tune i The Quotidian Beasts, po powolną i uspokajającą Song for Zula (utwór znalazł się też na soundtracku filmu Amazing Spider-Man 2). Absolutnie warte przesłuchania!

Muchacho

Muchacho

7) Maciej Wojcieszek

Piosenka | Jessie Ware – Want Your Feeling (posłuchaj tutaj)

Do publikacji płyty Tough Love pozostał już tylko miesiąc. Aktualna liderka listy przebojów SoundUniverse nie przestaje jednak zaostrzać naszego apetytu na wysłuchanie całego krążka. Jak zapowiedziała Jessie, co tydzień w poniedziałek będziemy mogli zapoznać się z nowym utworem z jej albumu. W ten sposób artystka powtarza zresztą akcję zorganizowaną przez jej nowego znajomego Eda Sheerana, który w podobny sposób promował X. Pierwszym wybranym kawałkiem jest Want Your Feeling. Nagranie zostało napisane przez Jessikę i Deva Hynesa z Blood Orange, a współproducentem jest James Ellis Ford z Simian Mobile Disco, wcześniej znany ze współpracy z Arctic Monkeys i Florence + The Machine. Już teraz zachęcam was do sprawdzania kolejnych nagrań, które powinny pojawiać się na iTunes i Spotify w każdą noc z niedzieli na poniedziałek. Szczególnie liczę na publikację piosenki pod tytułem Champagne Kisses i dwóch wyprodukowanych przez Miguela (Kind Of Sometimes Maybe i You & I Forever), ale ostateczna decyzja należy do samej Jessie!

Tough Love

Tough Love

Album | Various Artists – Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1 – Original Motion Picture Soundtrack (posłuchaj tutaj)

Trochę przewrotnie napiszę dzisiaj o soundtracku, ale wciąż żywe jest we mnie wspomnienie wczorajszej wizyty do kina. Film wybrałem nieco na oślep, rozczarowany aktualnym repertuarem, ale wybór Strażników Galaktyki okazał się świetnym pomysłem. Sam obraz to udane kino wakacyjne, spełniające oczekiwania miłośników lekkiej, ale oryginalnej rozrywki, w dodatku z niezłą obsadą (Chris Pratt, Zoe Saldana czy Bradley Cooper). Niezwykle istotnym rekwizytem w filmie jest walkman należący do głównego bohatera, który otrzymał go od umierającej matki. Pete Quill gotów jest zaryzykować własnym życiem, by ocalić tą pamiątkę z ojczystej planety. Co znajdziemy wśród tych nagrań? Utwory tryskające optymizmem! Jedyną balladą na płycie jest I’m Not In Love 10cc, odtwarzane w tle wspomnianego przykrego zdarzenia z życia Quilla, ale już za chwilę czołówka filmu wita nas pozytywnym hitem amerykańskiego zespołu Redbone, Come And Get Your Love a także Go All The Way The Raspberries (być może znanym wam z wersji The Killers do filmu Tima Burtona Mroczne cienie). Ścieżka dźwiękowa łączy nagrania znane (I Want You Back Jackson 5, Ain’t No Mountain High Enough Marvina Gaye’a) z mniej rozpoznawalnymi – oprócz Redbone szczególnie spodobały mi się Hooked On A Feeling Blue Swede i Fooled Around And Fell In Love Elvina Bishopa. Pojawia się też David Bowie! Znakomita płyta, optymistyczna i pełna romantycznego uroku. Tym bardziej godna uwagi, że jest jednym z zaledwie dwóch soundtracków, które dotarły w tym roku do pierwszego miejsca amerykańskiej listy hitów!

Hollywood Records Guardians Of The Galaxy Deluxe

Hollywood Records Guardians Of The Galaxy Deluxe

8) Sylwia Żochowska

Piosenka | The Knife – Heartbeats (posłuchaj tutaj)

The Knife i Heartbeats wraca do mnie od czasu do czasu i zawsze daje do myślenia. Teraz z racji kończących się wakacji, krótszych dni i braku czasu beztroskiego przesiadywania na dworze, przychodzi okres rozmyślania. Wszystkim polecam wrzucenie tej piosenki na swoje odtwarzacze i choć na 3 minuty oderwanie się od rzeczywistości w ciągu dnia.

Heartbeats

Heartbeats

Album | Parov Stelar – The Art Of Sampling (posłuchaj tutaj)

Parov Stelar choć jest częstym gościem w naszym kraju, wielu jeszcze o nim nie słyszało i szkoda. Jego muzyka to połączenie electro swing i nu jazz. The Art Of Sampling to ostatni jego wydany krążek jako Parov Stelar Trio. Znajdziemy na nim 25 różnorodnych utworów, niektóre czerpiące swoje korzenie z lat dwudziestych/trzydziestych XX wieku, a inne zupełnie nowoczesne w klimatach dzisiejszego electro. Cały album za darmo możemy przesłuchać na platformie Spotify. Dobra wiadomość dla fanów jest taka, iż Parov Stelar Band wystąpi tej jesieni w Krakowie i Warszawie.

The Art Of Sampling

The Art Of Sampling

9) Kinga Lechowska

Piosenka | Calvin Harris ft. John Newman – Blame (posłuchaj tutaj)

Jeszcze świeży utwór Calvina Harrisa, który miał swoją premierę 5 września i z pewnością będzie klubowym hitem tegorocznej jesieni. Harris, znany z częstej współpracy z muzykami wszystkich gatunków, już od tygodni zapowiadał duet z Johnem Newmanem – znanym wam z pewnością jako autor bardzo popularnego tej wiosny kawałka Love Me Again. Niezależne, czy lubicie taką muzykę, czy nie, ten taneczny numer nie pozwoli wam usiedzieć w miejscu.

Blame

Blame

Album | Taylor Swift – Red (posłuchaj tutaj)

Taylor zaczynała jako nastolatka, śpiewając country w południowoamerykańskich barach. Teraz, kilka płyt od tamtych czasów, jej koncerty przyciągają miliony. Jej muzyka także się zmieniła – teraz to pop z ledwo wyczuwalną niekiedy nutą country. Natomiast teksty, które wokalistka jako jedna z nielicznych w swoim środowisku pisze sama, nie są zbyt wyszukane, ale szczere i trafiające w samo sedno. Red to album o miłości i radości, ale też o rozstaniach, powrotach, rozczarowaniach. Jednym słowem: o wszystkim, co towarzyszy byciu zakochanym. Polecam, bo to naprawdę niesamowicie ciekawa płyta.

Red

Red

10) Ewelina Janoszek

Piosenka | MØ – Pilgrim (posłuchaj tutaj)

Duńska wokalistka to nowa twarz na muzycznym rynku. Choć jej debiut ukazał się na początku marca tego roku, ja wciąż nie mogę się od niego oderwać. Ciężko wybrać mi z tej płyty swojego faworyta, ale ostatnio często zapętlam utwór Pilgrim, który wyróżnia się rytmicznymi dęciakami. Posiada charakterystyczne, chłodne brzmienie, przyozdobione świetnym wokalem MØ. Niebanalny tekst to dodatkowy atut tego kawałka. Trudno przejść obok niego obojętnie.

No Mythologies To Follow

No Mythologies To Follow

Album | Arcade Fire – Reflektor (posłuchaj tutaj)

Ostatni album Arcade Fire to mój kolejny hit ubiegłych miesięcy. Przebogaty, ale nieprzekombinowany aranżacyjnie, różnorodny, epicki i powalający już od pierwszych dźwięków. Dopracowany w każdym najmniejszym szczególe. Moi ulubieńcy? We Exist, Joan Of Arc, You Already Know oraz It’s Never Over (Oh Orpheus).

Reflektor

Reflektor


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796
Dodaj komentarz jako pierwsza osoba!
 
Odpowiedz na komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 

    Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Pozostaw odpowiedź 
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796