Cykle
0 razy skomentowano

Odtwarzamy, Polecamy! | 01.06.15

Dodany przez | 01/06/2015
Informacje
 
 

Zapraszamy na pierwszy czerwcowy epizod Odtwarzamy, Polecamy!

Redaktorzy SoundUniverse polecają Wam dużo dobrej muzyki na początek miesiąca.

1) Karolina Lutkiewicz

Piosenka | The Stooges – I Wanna Be Your Dog (posłuchaj tutaj)

Już od dawna siedzi w mojej głowie. W jakiś sposób to okropnie brudny kawałek. Da się posłuchać w filmie The Crow, razem z aranżacją robi niesamowite wrażenie. Ilość coverów mówi sama przez się, że Iggy Pop królem jest!

the-stooges-1-okladka

Piosenka  | Airbourne – Bottom Of The Well uchaj tutaj)

Świetny, motywujący do roboty i życia, i wszystkiego kawałek australijskiej grupy, która wpada do Trójmiasta już 11 czerwca!!! Chłopaki grają naprawdę ostrą i dobrą muzykę, którą pochwala sam Lemmy Kilmister z Motorhead.

airbourne-1-okladka

2) Joanna Lewandowska

Piosenka | Weezer – I’ve Had It Up To Here (posłuchaj tutaj)

Piosenka wkurzonego gościa, po prostu. Rivers Cuomo dał upust swojej frustracji dotyczącej krytykujących i niewdzięcznych “beztwarzowych mas”. Najwyraźniej opłaca się wyrażać w muzyce każde emocje, nawet te mało przyjemnie, ponieważ wyszła z tego chyba najciekawsza kompozycja na ostatniej płycie Weezera – Everything Will Be Alright In The End, zarówno pod względem muzycznym, jak i tekstowym.

weezer-1-okdladka

Album | TesseracT – One (posłuchaj tutaj)

Coś dla fanów mocniejszych brzmień. TesseracT ma na swoim koncie dopiero 2 płyty, ale już zdobył uznanie w muzycznym świecie metalu. Wokalista, Daniel Tompkins, ma prawdopodobnie obecnie jeden z lepszych technicznie głosów, jeśli chodzi o ten nurt muzyczny. (Na drugiej płycie Dan został zastąpiony przez Ashe O’Hara, który ma równie dobry i niespotykany wokal, zespół chyba ma szczęście do frontmanów. Obecnie pozycja wokalisty znowu należy do Daniela). W muzyce TesseracT istotne jest to, że mimo iż określa się ją gatunkiem progresywnego metalu, jest ona na tyle ciekawa, że może spodobać się również fanom szeroko pojętego rocka, a nie tylko zagorzałym metalheadom (przykład – ja).

tesseract-one-okladka

3) Maciej Wojcieszek

Piosenka | Disclosure feat. Gregory Porter – Holding On (posłuchaj tutaj)

Wreszcie oficjalny singiel Disclosure. Bang That było dobre, ale zbyt eksperymentalne do radia. W Holding On gości nieoczekiwy wokalista, jazzman Gregory Porter. Do tej współpracy zachęcił braci tour manager, wielki fan Portera. Jak przyznają Lawrencowie, Gregory dostarczył im zupełnie inny utwór, spokojną balladę, którą Disclosure przerobili „po swojemu”. Efektem jest jedno z najlepszych nagrań duetu. Przypomnijmy, że panowie pojawią się na tegorocznym Open’erze, grając nagrania z nowej, jeszcze nienazwanej płyty.

disclosure-okladka-1

Album | Pulp – Different Class (posłuchaj tutaj)

Wśród britpopowych grup Pulp zwykle wymieniani są dopiero po Oasis i Blur, tymczasem płyta, którą dziś polecam, w niczym nie ustępuje największym bestsellerom wspomnianych zespołów. Formacja długo czekała na swój moment – od debiutanckiego albumu It do poczwórnie (!) platynowego na Wyspach i nagrodzonego Mercury Prize Different Class minęło aż 12 lat. Pulp podbili serca fanów tanecznymi singlami Common People i Disco 2000. Na płycie znajduje się też sampel z The Look Metronomy, używającego – moim zdaniem znacznie lepszego – F.E.E.L.I.N.G.C.A.L.L.E.D.L.O.V.E. Nie zabrakło jednak także momentów nostalgicznych w takich nagraniach, jak I Spy czy zwłaszcza Something Changed. Udane wrażenie potęgują ciekawe teksty i niezwykle melodyjny głos Jarvisa Cockera. Zespół grał w 2011 r. na Open’erze, od dawna nie wydał niestety nowej płyty – liczę jednak, że nie wszystko stracone.

pulp-okladka-1

4)  Kordian Kuczma

Piosenka |  John Parr – St. Elmo’s Fire (Man In Motion) (posłuchaj tutaj)

Dlaczego podoba mi się najnowszy singiel Little Mix, chociaż wcześniej nie znosiłem tej grupy? Wydaje mi się, że to kwestia nie tylko – mówiąc nieco stereotypowo – „najntisowej lekkości”, lecz również pewnego podobieństwa refrenu do tego numeru 1 Billboardu z 1985 r. Niezły wyczyn, jak na kawałek łączący w tytule nazwy wyładowań elektrycznych i boiskowej pozycji w futbolu amerykańskim. Reklamował on tak samo nazywający się młodzieżowy film Joela Schumachera (wystąpili w nim początkujący wtedy Emilio Estevez, Rob Lowe i Demi Moore), jednak został napisany z myślą o promocji działalności charytatywnej niepełnosprawnego kanadyjskiego lekkoatlety Ricka Hansena. Tekst jest jednak na tyle uniwersalny, że pomaga zmobilizować się w bardzo różnych sytuacjach, a ja mam do tej kompozycji o tyle sentymentalny stosunek, że za swój hymn uważa ją polskie forum miłośników lat 80., którego kiedyś byłem moderatorem. Dla samego Parra była to przepustka do historii, ponieważ poza tym wyróżnił się głównie duetem z Meat Loafem i piosenką Naughty Naughty, uznaną przez VH1 za jeden z najgorszych utworów o seksie wszech czasów.

john-parr-okladka-1

Album | Gypsy & The Cat – Gilgamesh (posłuchaj tutaj)

W moim odczuciu to najlepszy album wydany w 2010 r. i wciąż mój ulubiony spośród wydanych w ostatnich latach. Trudno jednoznacznie określić styl, w jakim został nagrany. Można w tych piosenkach odnaleźć elementy dream popu, folku, w mniejszym stopniu electro (Human Desire). Poza kilkoma optymistycznymi akcentami (Jona Vark, Breakaway) to melancholijna płyta dla nieuleczalnych romantyków. Można ubolewać, że australijski duet nie odniósł większego sukcesu komercyjnego, choć z drugiej strony kilkakrotnie słyszałem jego utwory w polskich stacjach alternatywnych, Time to Wander i Jona Vark weszły także na listy przebojów w krajach niemieckojęzycznych. Niestety, na kolejnym krążku panowie starali się być na siłę gitarowi, a obecnie – na siłę syntezatorowi, więc ich miejsce w dziejach muzyki już raczej drastycznie się nie zmieni.

gypsyandthecat-okladka-1

5) Justyna Bołtryk

Piosenka | Biffy Clyro – Fingers And Toes (posłuchaj tutaj)

Fingers And Toes to utwór pochodzący z kompilacji utworów zatytułowanej Similarities, które nie znalazły się na ostatniej, podwójnej płycie szkockiej kapeli – Opposites. Kawałek jest krótki, ale poraża energią. Szkoda, że nie znalazł się na oficjalnym długograju zespołu, ponieważ bez problemu znalazłby swoje miejsce w rockowych rozgłośniach radiowych. Biffy Clyro wiedzą najlepiej, jak porwać tłum, o czym świadczy fakt, że supportowali już między innymi Muse i Foo Fighters, a ten kawałek jest jedynie namiastką tego, co mają do zaoferowania na żywo – ich dorobek jest bogaty, ponieważ istnieją prawie 20 lat!

biffyclyro-okladka-1

Album  | Incubus – Trust Fall (Side A) (posłuchaj tutaj)

Kalifornijskiej kapeli wydanie nowego krążka zajęło 4 lata. W międzyczasie każdy z muzyków zajął się rozwojem solowej kariery, by po kilkunastu miesiącach powrócić do studia Hansa Zimmera i wspólnie zarejestrować materiał, który przez wielu dziennikarzy został okrzyknięty wielkim powrotem do formy. Tym razem nie ma jednak co liczyć na typowy krążek – Incubus zdecydował się na wydanie dwóch EP-ek, co nie da fanom zapomnieć o nowym wydawnictwie po kilku tygodniach. Czego możemy się spodziewać po minialbumie? Przede wszystkim różnorodności – 4 kawałki, 4 rytmy, 4 teksty, 4 riffy i 4 niezapomniane utwory, które są w stanie przekonać do muzyki fanów niemal każdego gatunku – od ciężkiego, a zarazem najwolniejszego w historii zespołu kawałka Make Out Party, przez elektroniczne i ciepło przyjęte Absolution Calling, po 6-minutowe tytułowe Trust Fall z interesującym tekstem i żywy, wybuchowy Dance Like You’re Dumb, przy którym nie da się ustać w miejscu. Nowi i starzy słuchacze będą mogli usłyszeć materiał na żywo już 14 czerwca podczas pierwszej wizyty zespołu w Polsce.

incubus-trust-fall-okladka

6) Magdalena Wolak

Piosenka | Coldplay – Viva La Vida (posłuchaj tutaj)

Viva La Vida to singiel promujący czwarty album brytyjskiej grupy Coldplay pt. Viva La Vida Or Death And All His Friends z 2008r. Jestem wielką fanką zespołu Coldplay i bardzo cenię sobie ich twórczość, uważam, że niemal każdy ich numer ma w sobie to coś. Viva La Vida jest zdecydowanie jedną z najlepszych oraz najbardziej rozpoznawalnych piosenek stworzonych przez chłopaków z Coldplay. Ma charakterystyczną linię melodyjną, jest pełne eksperymentalnych brzmień idealnie wpasowujących się w nurt alternatywnego rocka.

Coldplay-Viva-La-Vida-okladka

Album | HAIM – Days Are Gone (posłuchaj tutaj)

HAIM to amerykański zespół tworzony przez trzy siostry: Danielle, Alanę i Este. Ich debiutancki album Days Are Gone ukazał się 27 września 2013 r. Brzmienie zespołu kojarzy mi się z typową amerykańską muzyką przełomu lat 80. i 90., z ciekawym rytmem i chwytliwą melodią. Wszystkie trzy siostry mogą popisać się niezwykłą muzykalnością, co jest doskonale wyczuwalne podczas słuchania albumu, który jest połączeniem muzyki indie, funku i rocka. Najstarsza z sióstr, Danielle, czarując swoim wokalem, sprawia, że do tego albumu aż chce się wracać.

haim-okladka-1


Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796
Dodaj komentarz jako pierwsza osoba!
 
Odpowiedz na komentarz
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

 

    Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Pozostaw odpowiedź 
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/yarpen92/domains/sounduniverse.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4796