0 razy skomentowano

Biblioteka fana Red Hot Chili Peppers

Dodany przez | 01/12/2013
 

Dzisiaj przedstawiamy Wam podstawowe lektury, które powinniście przeczytać, aby we własnym zakresie kontynuować Tydzień Specjalny z Red Hot Chili Peppers…

Dzisiaj przedstawiamy Wam podstawowe lektury, które powinniście przeczytać, aby we własnym zakresie kontynuować Tydzień Specjalny z Red Hot Chili Peppers. To idealne zajęcie na chłodne dni!

 

[toggler title=”1. BliznaAnthony Kiedis, Larry Sloman„]

bliznaJeśli kiedykolwiek chcielibyście poznać młodzieńcze i już dorosłe życie Anthony’ego Kiedisa, nie powinniście się w ogóle wahać. Blizna jest zbiorem wielu ciekawych historii przesączonych seksem, narkotykami i Rozgrzanych Do Czerwoności Papryczkami Chili.

Książka została wydana 6 października 2004 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce do sklepów trafiła 19 maja 2005r., dzięki wydawnictwu Sonia Draga. Wersja polska ma 456 stron, podzielonych na 15 rozdziałów. Z powodu braku jej na rynku kilka lat temu, została przeprowadzona akcja fanowska w celu reedycji tej książki, która poskutkowała oraz przyniosła nam już trzecią odsłonę jakże pikantnej opowieści. Duże litery, miękkie i odporne na podarcia kartki, ciekawa okładka – to kilka zalet ze strony technicznej fanowskiej lektury.

Książka opowiada o życiu Anthony’ego Kiedisa – frontmana i wokalisty kalifornijskiego zespołu Red Hot Chili Peppers – od jego narodzin aż do początku 2004 r. Jest to autobiografia, która została złożona przez Larry’ego Slomana dzięki kilkudziesięciogodzinnym wywiadom oraz rozmowom na temat życia Kiedisa.

Treść książki przedstawia życie osobiste, życie w zespole Red Hot Chili Peppers, oraz życie medialne wokalisty, który zmagał się z wieloma problemami (narkotykowymi), śmiesznymi sytuacjami (historie z tras koncertowych), przygodami z płcią piękną, konfliktami z zespołem oraz wiele, wiele innych rzeczy, które na pewno warto przeczytać. Nie jest to książka opisująca nudne życie muzyka, jest to ciekawa – momentami zapierająca dech w piersi i tworząca kluchę w gardle – opowieść o kalifornijskim życiu. Motywem przewodnim książki jest Sex, Drugs and Rock’n’Roll. Narkotyki – to nimi przez większość swojego życia odurzał się Kiedis. Kiedy było źle, kiedy nie wiedział co zrobić czy też w momentach uniesienia, euforii i szczęścia – sięgał po najróżniejsze używki. Od marihuany, po najgorsze odmiany heroiny podawanej do organizmu w przedziwne sposoby. Kobiety – czy mógłby się od nich uwolnić? Mógłby odgonić swój popęd seksualny oraz rzeszę fanek? A może miał jakąś stałą partnerkę? Na pewno na te pytania znajdziecie odpowiedź. No i muzyka. To ona wyprowadziła Kiedisa na wyżyny popularności. Dzięki niej osiągnął wraz z zespołem bardzo wiele. Udało się to dzięki wielu przemyślanym decyzjom, lecz czasami także porywczym. Taki a nie inny gatunek inspirowany wieloma artystami oraz muzyka wypływająca z duszy. Te i wiele innych czynników wpłynęły na bardzo dużą popularność książki.

Wstęp:
„Trzeci dzień brałem kokę z moim meksykańskim dilerem imieniem Mario, kiedy przypomniałem sobie o występie w Arizonie. Mój zespół, Red Hot Chili Peppers, wydał już wtedy pierwszą płytę, niedługo wybieraliśmy się do Michigan nagrywać drugą […] Problem polegał na tym, że byłem wrakiem. Zawsze stawałem się wrakiem, kiedy szedłem do centrum i zaszywałem się u Maria. […] Brat Maria, który niedawno wyszedł z więzienia bez skutku próbował znaleźć dobrą żyłę w nodze. Wtedy po raz pierwszy widziałem człowieka, któremu w rękach zabrakło odpowiednich naczyń krwionośnych…”

Wydawnictwo bardzo spójne, z wieloma obrazkami, rozdzielone przemyślanie. Co więcej, wydarzenia są poukładane chronologicznie, co pomaga czytelnikowi w zrozumieniu oraz skojarzeniu faktów. Nie brakuje w niej ciekawostek, jak i tych rzeczy, które każdy fan zna z pierwszej stron wyszukiwarki internetowej.

Plusy:
– ciekawe historie
– bliżej poznane fakty z życia Kiedisa
– zdjęcia wcześniej niepublikowane
– brak zbędnych informacji
– dobra oprawa techniczna książki

Minusy:
– powtarzające się wątki
– momentami zbyt dosadne zwierzenia

 

Mateusz Zbadyński [/toggler]

 

[toggler title=”2. An Oral/Visual History by The Red Hot Chili Peppers – Red Hot Chili Peppers, Brendan Mullen”]

holeNajważniejsza pozycja na półce każdego miłośnika RHCP. Niestety jeszcze nie jest dostępna w języku polskim, ale jeśli jesteście w stanie czytać teksty napisane po angielsku, warto zamówić tę książkę. Przypomina ona duży album ze zdjęciami, które nigdy nie były nigdzie publikowane, a więc raczej nie znajdziecie ich w Internecie, a nawet jeśli, to w książce są one idealnej jakości. Sama treść publikacji to opowieść o Red Hot Chili Peppers stworzona przez sam zespół, jak i jego przyjaciół i najbliższych współpracowników. Czytając ma się wrażenie przebywania w jednym pokoju ze wszystkimi muzykami, którzy wspólnie tworzą opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Znajdziecie tutaj ciekawe informacje nie tylko na temat tworzenia poszczególnych albumów czy istotniejszych wydarzeń, ale także uda Wam się poznać ludzi, jakimi są Red Hot Chili Peppers. W pisaniu książki pomagał Brendan Mullen, adresat utworu Brendan’s Death Song z albumu I’m With You.

 

Katarzyna Gawęska [/toggler]

 

[toggler title=”3. KalifornizacjaBartek Koziczyński„]

kalifornizacjaFanowska książka? To na pewno musi być kawał dobrej roboty. Tak jest i w tym wypadku. Lektura autora Polaka jest encyklopedią zespołu Red Hot Chili Peppers oraz jego członków.

Wydana przeszło 10 lat temu książka różni się od swojej teraźniejszej następczyni. Pierwsze wydanie – dość okrojone, składające się z 134 stron, zostało zastąpione dopracowaną wersją, w której mamy do przeczytania aż 420 pełnych ciekawostek stron. Podzielona na 35 rozdziałów sprawia, iż nie ciągną się one w nieskończoność. Minusem książki mogą okazać się strony – pożółkłe z słabej jakości papieru – lecz tekst opisany na nich jest mistrzostwem pisarskim. Nowa okładka, wkładka w postaci zdjęć, przybornik fana w postaci wszystkich krążków ze specyfikacjami to tylko kilka z zalet. A to wszystko wydane przez wydawnictwo InRock.

Książka wydana po raz drugi przez jednego z największych fanów Red Hotów na świecie – Bartka Koziczyńskiego – jest zbiorem informacji o działalności zespołu od jego poczęcia aż do 2012 r. Tony archiwów, kilkanaście koncertów, liczne rozmowy z członkami zespołu, materiały wideo… to tylko kilka z rzeczy, dzięki którym napisał Kalifornizację – tytuł odnoszący się do piosenki jak i tytułu krążka Californication.

Treść książki to głównie fakty z życia członków zespołu Red Hot Chili Peppers. Liczne daty, wiele opisów, od groma wywiadów, i wreszcie interpretacje piosenek. Nie brakuje znanych lub mniej kojarzonych nazwisk, opinii innych osób. Książka nie jest tak przesycona wybrykami Peppersów, autor skupia się bardziej na relacjonowaniu faktów związanych z zespołem. W książce możemy znaleźć wszystko! Pierwsze koncerty, podpisanie pierwszych kontraktów, przyjęcie Johna Frusciante do zespołu, nagrywanie mistrzowskiego Blood Sugar Sex Magic, trasę koncertową Californication czy koncert w 2007 r. w Chorzowie. To wszystko dla fanów, od fana. W notce od autora na pierwszej stronie możemy przeczytać:
„To biografia nieautoryzowana. Napisana jednak przez zagorzałego fana zespołu, który postarał się go poznać jak tylko to możliwe z polskiej perspektywy. Widziałem kilkanaście koncertów Peppersów. […] Zapuszczałem się w wycieczki „szlakiem Red Hot Chili Peppers” po Los Angeles, żeby poczuć klimat miasta. A co najważniejsze pracując dla Teraz Rocka, miałem okazję odbyć kilka bezpośrednich rozmów z muzykami. „

rozdział 16:

Frusciante zaszył się w domu i popadł w fatalny stan: Przez większość czasu miałem ochotę umrzeć – wyznał w 2001 roku Marcinowi Prokopowi. Nie mogłem spać. Nie mogłem jeść. Nie mogłem grać. Nie widziałem żadnego powodu by oddychać. […] Nie jest tajemnicą, że dużą rolę w osiągnięciu tego stanu odgrywały narkotyki. Pierwszą działkę heroiny muzyk wstrzyknął sobie niedługo po zakończeniu sesji z Peppersami. A tuż po opuszczeniu zespołu delektował się intensywnie marihuaną.

Książka napisana przystępnym językiem, podzielona na wiele rozdziałów poukładanych chronologicznie. Ciekawa skarbnica wiedzy, oraz obowiązek każdego RHCPfana.

 

Plusy:
– skarbnica wiedzy
– dużo fragmentów wywiadów
– ciekawostki nie tylko dotyczące zespołu
– oprawa językowa

Minusy:
– za dużo dat, i niektórych wydarzeń
– jakość kartek

 

Mateusz Zbadyński [/toggler]

 

[toggler title=”4. Behind the Sun: The Diary & Art of Hillel Slovak – James Slovak, Hillel Slovak”]

hole

Książka, o której istnieniu wie bardzo mała liczba osób, to bardziej pamiętnik założyciela zespołu, zmarłego Hillela Slovaka, a także zbiór jego obrazów i rysunków oraz własnoręcznie zapisanych komentarzy od Flea i Anthony’ego Kiedisa. Publikacja została wydana dzięki wysiłkom brata Slovaka, Jamesa, który w ten sposób postanowił oddać hołd wielkiemu geniuszowi, który był dla niego najbliższą osobą. Pamiętnik Hillela możecie kupić w wielu serwisach internetowych, niestety tylko w wersji angielskiej.

 

 

 

Katarzyna Gawęska [/toggler]

 

[toggler title=”5. Don’t Try This at Home: A Year in the Life of Dave Navarro – Dave Navarro, Neil Strauss”]

hole

Dave Navarro, mimo aury ciemności, która roztacza się wokół niego, nie należy do najbardziej skrytych osób. Wręcz przeciwnie, ze względu na swoje specyficzne upodobania i wizerunek, może sobie pozwolić na otwartość, bo wystarczy na niego spojrzeć, aby dać się uwieść jego tajemniczości. Dave wykorzystuje to w swojej książce i nic przed nami nie ukrywa. Swoją drogą, bardzo interesująca jest tutaj forma – są to przede wszystkim dialogi, które Navarro odbywa z wieloma, czasami przypadkowymi ludźmi. Możemy poznać jego największe sekrety, przekonać się jak zachowuje się w towarzystwie danych osób. Jako bonus dodam, że Dave’a odwiedza także Chad Smith.

 

Katarzyna Gawęska [/toggler]

 

[toggler title=”6. Lords of the Sunset Strip: An autobiography – Blackie Dammett, Mr. Craig Weeden”]

hole

Tak, mowa o autobiografii Blackie’ego Dammetta, czyli ojca Anthony’ego Kiedisa. Niedoszły aktor opowiada o swoim życiu, ale to także opis relacji, jakie ma ze swoim synem, a więc inne spojrzenie na historię opowiedzianą w Bliźnie.

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Gawęska[/toggler]